Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

2004'ten Bugüne: Tüm Aktörleri ve Süreçleri ile Demirören AVM

05 Mayıs 2011

Şubat 2007
Tümertekin'in İlk Tasarımsal Dillendirişleri

Mimar, Demirören projesini Anıtlar Kurulu'ndan geçmeden basın ile paylaşamıyordu. Ancak söz ile detaylandırabildi: Projede "İstiklal Caddesi'nde yürürken oranın temel karakterini oluşturan tekrarlardan biri daha devam edecek"ti. Dış cephe "olabildiğince hareketlendirilebilecek elemanlardan oluşuyor", böylece "sonsuz değişkenlik" sağlanabiliyordu.

20 Şubat 2007
Koruma Kurulu'ndan Yenileme Kuruluna Devrediliş


Demirören AVM'nin bulunduğu alan, Bakanlar Kurulu'nun kararıyla "yenileme alanı" olarak belirlendi ve yetki, 1 No'lu Koruma Kurulu'ndan İstanbul Yenileme Alanları Koruma Kurulu'na geçti.

7 Kasım 2008
Sunulan Projeler Arası Tutarsızlık

Yenileme Kurulu, "öneri tadilat projesindeki bodrum katlarının 1 No'lu Koruma Kurulu'nun 16 Mart 2005 tarihli kararında belirtilenden farklı olmasının nedeninin belediyeden sorulmasına" karar verdi.

14 Kasım 2008
Tutarsızlığın Uygulanışı


Yenileme Kurulu, Demirören AVM binasındaki cephe ve yüksekliğinin, hemen yanı başındaki tescilli kültür varlığıyla uyumlu olmadığına, bu yapıların 20. yüzyıl başındaki fotoğraflarına bakılarak yükseklik ve cephe düzenlemesinin belirlenmesine hükmetti.

21 Aralık 2008
…Ve Uygulamanın Kabulü

Aynı kurul, "Geçmişten Günümüze Beyoğlu" kitabının ikinci cildinde yayımlanmış olan eski fotoğraflardan yararlanılarak, Yıldız Teknik Üniversitesi raporu doğrultusunda hazırlanan cephe düzenlemesinin, bir takım düzeltmelerle uygun olduğuna karar verdi.


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları