Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

NP12 Evleri

02 Kasım 2007
NP12 Evleri

Mimari Proje: Boğaçhan Dündaralp

Statik: Ümit Özkan - Murat Şener (Yapı Merkezi Prefabrikasyon A.Ş.)

Mekanik & Elektrik Y: Süleyman Akım (Aım Mühendislik)

İşveren: Yapı Konut A.Ş.

Yapımcı: Yapı Merkezi İnşaat ve San. A.Ş.

Proje Tarihi: Mart - Temmuz '03

Yapım Tarihi: Temmuz '03 - Ağustos '04 (1. Etap)

Yapım Türü: Fab - Tek ® Yapı Sistemi, Çelik ve Ahşap

Yer: Çamlıca - İstanbul

 

NP12 evleri, Boğaçhan Dündaralp'in "Mimar olarak nereye kadar geri çekilmeliyim?"  sorusunun yanıtlarını aradığı bir proje. 6 değişmez kabuk, 300 farklı konut alternatifi ve içereceği 12 farklı yaşantı ile kendi serüvenini başka deneyimlere dönüşterecek bir arayışın ürünü olarak öne çıkıyor. Boğaçhan Dündaralp, projeyi şöyle anlatıyor:

 

‘Konut';  bugün, güncel üretim ilişkileri içinde ticari bir ürün haline gelmiş olma hali ile yaşam arasında sıkışmış bir tasarım nesnesi olarak karşımızdadır. Temel soru, bu karmaşık ve tasarlanmaya başlamadan önce size pek çok veriyi istemeseniz de kaçınılmaz olarak dayatan olguyla nasıl yüzleşeceğinizdir. Np12 evleri de bu yüzleşmenin bir ürünü olma çabasında, bir arayıştır. Uygulaması tamamlanıp, hayata karıştığında bize başka yanıtlar da üretecek bir arayış...

 

Evler ile ilgili, firma (Yapı Merkezi Şirketler Grubu) bünyesindeki pazarlama ve uygulama ekipleri tarafından belirlenmiş çok net  beklentiler vardı.

Bunlardan biri standart, bir tipe indirilmiş, hitap edecek kesimin yaygın beklentilerine yanıt verecek metrekare ve kat planlarına sahip 6 ikiz villa yapılması; diğeri ‘iş'in sahibi firma tarafından geliştirilen, konutların hızla üretilip hayata geçmesini sağlayacak prefabrik bir yapım sistemi (fab-tek®) ile uygulanması idi. Ayrıca arazinin özel durumundan kaynaklanan, anıtlar kurulu tarafından belirlenmiş zorunluluklar (kitle boyutları, kırma çatı zorunluluğu vb.) vardı. 

 

Gözlemlenen deneyimler bize, konut gibi özel bir yapının özellikle de kent yaşamı içinde kişiden kişiye, aileden aileye çok farklı ihtiyaçlar doğurduğu ve bu ihtiyaçların da mekan kullanımlarını farklılaştırdığını göstermektedir. Bu sebeple tek tipleştirilmiş ticari konut, hele alım gücü yüksek kitlenin elinde çok rahat deforme edilerek, çoklukla da eklenerek, büyütülerek yaşama uydurulmaya çalışılıyor.

 

Bu beklentiler, zorunluluklar ve gözlemler bir tasarım problemi çözümünde nasıl ele alınmalıydı ?

 

Tasarım:

 

Tasarımın belirleyicisi olacak sorular; yapıma dair olanla, yaşama dair olanın ilişkilenme kurgusuna odaklanıyordu.

 

Nasıl bir sabit olmalı ki; hem standart, hızlı üretime olanak tanıyacak hem de kullanıcısının belirsizliğinden kaynaklanan farklı yaşam biçimlerine değişken olanaklar yaratacak?

 

Çözüm; yapıma dair olan, sabit leştirilerek değişmeden tekrar edebilen (iç-dış, doluluk-boşluk gibi yapısal özellikleri standartlaştırılmış) bir kutuya dönüştürüldü. Bu sabit, dışta değişmez fiziksel özellikler gösterirken, içte tercihlere bağlı farklı iç yaşamlar oluşturmaya olanak tanıyan yani değişken olanı mümkün kılacak özelliklerde tasarlanmıştır.

 

 

Değişken olanın, sabit olanın özellikleri üzerinden üretilmesi, özgürleştirmenin kısıtlamalar ve sınırlamalar aracılığı ile üretilmesi, tasarım sürecinde kaçınılmaz olarak doğmuştur.

 

Değişken olanın oluşturulması ortak amacını (kendi fonksiyonlarını yerine getirme dışında) taşıyan tüm bileşenler (mekan, taşıyıcı kabuk, mekanik ve elektrik), bir bütünün eş zamanlı tasarlanmış bileşenleri olarak ele alınmışlardır.

 

Nasıl?:

 

Sabit,  fab-tek® yapı sisteminden oluşan taşıyıcı bir kutu ve ona eklemlenen çelik ve ahşap bileşenlerden oluşur. Kabuğu iki konut birimine ayıran ortak duvar, tesisat duvarına dönüşerek ayırıcı olduğu kadar ortak ve birleştirici bir fonksiyona olanak tanır. Kabuk üzerindeki tüm yapısal boşluklar (tesisat şaftları, boşlukları da dahil) olası kat planı alternatiflerine uygun biçimde sabitlenmiştir. Aynı çalışma, döşemeden ısıtma için de yapılmış, olası kat planı alternatifleri üst üste çakıştırılarak döşemedeki duvar izleri ve döşemeden ısıtma modülasyonları sabitlenmiştir. Bu sayede bazen yaşama, bazen yatak odası, bazen banyo olan hacim, fonksiyon değişse de ısıtma tesisatı istenilen konforu sağlayabilmektedir. 

 

Değişken konut iç fonksiyonları, sıhhi tesisat gerektiren hacimler ve yaşam mekanları olarak ayrışırlar. Her kat planında tesisat duvarı ile ilişkilendirilen ıslak hacimler, büyüklük ve sayı olarak bu duvar ile sınırlı bir esneklik kazanırlar. Tesisat duvarı içinde müdahale edilebilir sabit şaftlar oluşturularak ıslak hacim imalat ve kullanımında kolaylıklar sağlayacak standartlar geliştirilmiştir.

Islak hacimlerin kabuğun sağır iç yüzeyinde toplanması, dış mekanlara açık yüzeylerin, farklı ihtiyaçlara göre bölünebilen yaşam alanları olarak kullanılmasına da olanak tanımaktadır.

 

Benzer bir yapı, yaşam alanlarına hizmet edecek elektrik altyapısında da kurulmuştur. Şaftlar, yapısal boşluklar ve boş kanallar bırakılarak, zaman içindeki farklı taleplere de karşılık verebilecek bir altyapı oluşturulmuştur.

 

Her kat planı, yapının sabit  kabuğu tarafından belirlenen prensipler içinde farklılaşabilme özelliği olan yaşam alanlarına dönüştürülmüştür.

 

Bu kutu, değişkenleri var edecek bir sabit olarak tasarlanırken Fab-tek® yapı sisteminin özellikleri ile tasarlanmıştır. Kutuyu oluşturan tüm duvarların taşıyıcı sisteme dönüştüğü, kaplama gibi zorunluluklar içermeyen, yapısal boşluklarının yapı fiziği ve tesisat birimleri için kendiliğinden avantajlar yarattığı, hızlı uygulama özellikleri içeren Fab-tek® sistemi, bu anlamda Sabit olanın tektonik kurucusu olarak ele alınmıştır. 

 

Sabit ve Değişken özelliklerden oluşan yapı, 2 etap olarak uygulanmaktadır. 1. etap yapının sabitlerinin uygulayıcı firma tarafından yapıldığı aşamayı, 2.etap da müşteri tarafından belirlenen değişkenlerin müşteri tarafından seçildiği, ister kendisinin başka bir mimar aracılılğı ile isterse de  uygulayıcı firma aracılığı ile iç yaşamını biçimlendirebildiği aşamaları kapsar.

 

 

Burada projenin mimarı olarak kendime sorduğum soru şu oldu: "Mimar olarak nereye kadar geri çekilmeliyim?"

 

Proje  bağlamında yanıt, tasarım sürecinde neredeyse kendiliğinden oluştu: "Değişkenleri olanaklı kılacak olanı ve onun imkanlarını yaratıncaya kadar..."

 

how to order the abortion pill online order abortion pill buy abortion pills online


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları