Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kadıköy Parkı Kamusal Tuvalet

Gökhan AVCIOĞLU / 01 Temmuz 2011
Kadıköy Parkı Kamusal Tuvalet

İlk Yapı'nın Temmuz konuğu, bir hayli geniş bir kesime hizmet eden cefakar bir bina... Gökhan Avcıoğlu'nun, vandalizm mağduriyetine karşı sağlam malzemelerle donattığı Kamusal Tuvalet projesi, içinde yer aldığı Kadıköy Parkı'na 1996 yılında dahil oldu.

Dayanıklılığın yanı sıra aydınlatma ve estetik değerlerin de göz önünde bulundurulduğu GAD Architecture'ın İlk Yapı'sı "Kadıköy Parkı Kamusal Tuvalet" projesini, mimarı Gökhan Avcıoğlu'nun kaleminden aktarıyoruz."Kadıköy Parkı kamusal tuvalet ve yeraltı soyunma odaları projesi, çevredeki mevcut yapılar ve alışkanlıkları referans alarak, onları daha iyi tanımlamayı amaçlamaktadır. Projenin ana hedefi, önemsiz bir geçiş yolunu hatıralar uyandıracak bir yere çevirmektir. Projenin merkezi, Osmanlı dönemi hamam kubbesini baş aşağıya çevirmek ve yere kazınmış kübik bir hacim üstüne yerleştirmektir.

 
Bu tür işlevleri inşa etme gelenekleri inşaat sürecinde baştan düşünülmüş ve tasarımın her açısına yapısal ayrıntılar eklenmiştir.

Sağlam ve steril malzemeler (beton, paslanmaz çelik, Afrika graniti, sağlam cam), vandalizm saldırılarına ve yeraltı tesislerinin temizlik koşullarına uygunluk göstermesi için seçilmiştir. Her türlü kamu binasında olduğu gibi, mimarlar kadar yapı sahiplerinin de ana endişesi vandalizmdir.

Bu olayların en çok erkekler tuvaletinde meydana gelmesi şaşırtıcı değildir. Beton duvarlar tehlike altında iken, vandalizmin en az başarı gösterdiği malzeme paslanmaz çeliktir. Bu nedenle de paslanmaz çelik kabinlerin sadece mat cilalarında yüzeysel bozulmalar olmaktadır. Dayanıklı malzemeler kullanıldığında bu saldırıları yapanlar hareketlerine dikkat etmek zorunda kaldığından, projede en sağlam malzemeler tercih edilmiştir.Konsept geliştirme ve inşaat sürecinde yapı sanatı elemanları, proje ekibinin kafa yorduğu önemli konular olmuştur. Siyah granit zemin ve blok beton duvarlar arasındaki geçiş, duvarın etrafına yerleştirilen beyaz çakıllarla elde edilmiştir.Yeraltı tuvaletleri çok sağlam ve ağır yapılar olmasına rağmen böyle inşaatlar sadece göz zevkine göre şekillendirilmez. Aynı zamanda aydınlatma, yanal yükleme ve gün ışığı açıları da binanın şekli üzerinde etkili olmuştur."
Proje Künyesi

Proje Adı: Kadıköy Parkı Kamusal Tuvalet (Kadikoy Central Park Toilet)
Mimari Proje: Gökhan Avcıoğlu  & GAD 
Proje Ekibi: Oğuz Cankan, Aslı Şener İçinsel, Seçil Vancı
İç Mekan Tasarımı: GAD
Fotoğraflar: GAD
İşveren: Kadıköy Belediyesi
Proje Tasarım Tarihi: 1994-1995
İnşaat Bitim Tarihi: 1996
Yapı Sistemi: Çelik-Betonarme
Arsa Alanı: 166 m2
Toplam İnşaat Alanı: 166 m2


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları