Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Almanya Ekseninden İstanbul'a Çapraz Bakışlar

Amber EROYAN / 03 Şubat 2011
İstanbul ve Alman kentlerinde kamusal alan kullanımındaki ayrışmalar üzerinden, toplumsal bir çözümlemeye giden Ağırbaş ve Bektaş, 21. yy kentinin ortak gerçeği olan kentsel dönüşümün, iki ülkede ne kadar zıt amaçlarla gerçekleştiğini ortaya koyuyor.


Alman ekolünden yetişme iki isim… Biri Almanya'ya İstanbul ekseninden bakıyor, diğeri ise İstanbul'a, doğup büyüdüğü ülke olan Almanya'dan… Cengiz Bektaş ile Ercan Ağırbaş'ı, Mimarizm için iki yönlü bir İstanbul değerlendirmesi yapmak üzere bir araya getirdik.

İstanbul ve Alman kentlerinde, kamusal alan kullanımındaki ayrışmalar üzerinden, toplumsal bir çözümlemeye giden iki meslektaş; 21. yüzyıl kentlerinin ortak gerçeği olan ‘kentsel dönüşüm' ihtiyacının, bu iki ülkede ne kadar zıt amaçlarla gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Konunun konuyu açtığı söyleşimizde ortaya; Almanya'da yaşayan Türklerin sosyal yaşantısına mimar odaklı bir bakış getiren, yurt dışında yaşayan Türkiyeli mimarların iletişimlerinin ise birbirlerinden ne kadar kopuk olduğuna dikkat çeken ve ilgili mimarlar arasında bir iletişim ağı kurulmasının mimarlık tartışmak için hayati olduğu sonucuna varan bir sohbet güzergahı çıktı.

 


Röportajlar
Makaleler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları