Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yüksekte Çay Keyfi!

Filiz YAVUZ / 13 Mart 2009
İnsanoğlunun göğe ulaşma tutkusunun simgelerinden biri olan gökdelenler dünyanın her tarafından yükselmeye, akıllı binalar kentlilerin gönlünü fethetmeye ve mimari sınır tanımadan ilerlemeye devam ederken, karşımıza "Takasugi-an" çıkıyor! Şaşırıyoruz.

"Çok yükseğe inşa edilmiş çay evi" demek olsa da "Takasugi-an"ın bir ağaç boyundaki yüksekliği, artık gökdelenlerin ulaştığı yükseklikten daha yüksekmiş gibi geliyor bizlere. Çay evinden çok, koca bir kuşun yuvasını andıran bu ağaç ev, mimar ve akademisyen Terunobu Fujimori'yi işaret ediyor. Fujimori, geleneksel olarak çay ustalarının basit yöntemlerle de olsa "korunaklı" çay evlerinden birini inşa etmiş kendisi için.

dezzen.com okurları tarafından da oldukça beğenilen Takasugi-an, mimarın doğduğu kent olan Nagano'da (Japonya) iki tane kestane ağacının üzerinde yükseliyor.

Yazar Yuki Sumner, Fujimori'nin çay evini şöyle anlatıyor:

"Dört tane bambu ağacından yapılmış hasırın ve 1.8 metrekarelik yarım Japon halısının sığdırıldığı Terunobu Fujimori'nin 2.7 metrekarelik çay evi, sanki insan bedeninin parçası haline gelen bir kıyafetmiş hissediliyor."

Takasugi-an'a ulaşabilmek için taşınabilir bir merdiven kullanılıyor. Fakat bu merdiveni kullanabilmek için önce ağacın yarısına kadar tırmanmak ve sonra da burada ayakkabıları çıkarmak gerekiyor. Bundan sonra ise çay içerek dinlenmek için sakin bir ortamın kapısı aralanıyor. Pecerede ise Nagano manzarası...

Haber, dezeen.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları