Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yapı Sektörünün Nabzı Beş Gün Boyunca Yapı Fuarı'nda Attı!

mimarizm.com / 05 Mayıs 2008

 

60 bin metrekarelik Tüyap Fuar Alanı'nda bu yıl 30.su gerçekleştirilen Yapı İstanbul Fuarı sona erdi. Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük fuarı olma niteliğini taşıyan ve her yıl merakla beklenen YAPI/TURKEYBUILD 2008 İstanbul Fuarı, yerli ve yabancı sektör oyuncularını buluşturdu. Türkiye inşaat sektöründe yakalanan ivmeye paralel olarak yabancı katılımcıların da büyük ilgi gösterdiğinin gözlendiği fuar, hava muhalefetine rağmen ziyaretçi akınına uğradı. Fuar, beş gün boyunca 96 bin 230 ziyaretçiyi ağırladı.

1978'den bu yana sürdürülen ve her yıl büyüyerek katılımcı ve ziyaretçi sayısını arttırmayı başaran Uluslararası Yapı/Turkeybuild 2008 İstanbul Fuarı, bu yıl da 60.000 m2 alanda, üretim alanlarına göre gruplanmış 10 ayrı salon ve açık alanda gerçekleşti. Fuara, yaklaşık 50 ülkeden 800 firma katıldı. Ortadoğu, Kafkas ve Balkan Bölgesi'nin en büyük sergileme alanı, katılımcı ve ziyaretçisine sahip olan Uluslararası Yapı/Turkeybuild 2008 İstanbul Fuarı, sergilenen ürün çeşitliliğiyle de farkını gösterdi.

Uluslararası Alım Heyetlerinin İlgisi Büyüktü

Bu yıl fuar için en önemli gelişmelerden biri de, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın desteği ile fuara 23 yabancı ülkenin inşaat yatırımlarından sorumlu alım heyetinin katılması oldu. Heyetlerin katılımı Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İMMİB) ile Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (OAİB) organizatörlüğünde gerçekleştirildi. Azerbaycan, Beyaz Rusya, BAE, Bahreyn, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Lübnan, Moldova, Mısır, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Suriye, Tacikistan, Ukrayna, Omman Sultanlığı, Ürdün ve Yemen'den fuara katılan alım heyetleri, daha önceki yıllarda olduğu gibi Türk Yapı Sektörü'nün uluslararası alandaki faaliyetlerine olumlu katkılar sağlayacak.

 

Fuar ziyaretçileri neler dediler?

Ebru Uysal (Öğrenci – İnşaat Mühendisliği): Oldukça güzel organize edilmiş bir fuar, ancak çok büyük bir alana kurulduğu için bir günde gezmek imkansız. İnsanın kafası karışıyor.

Sinem Dayal (İç mimar): Fuarı üç yıldır izliyorum. Bu yılki organizasyonun diğerlerine göre daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Öğrenciyken yapı malzemelerinin bu kadar önemli olabileceğinin farkında değildim, burada gördükçe yanıldığımın farkına varıyorum. Fuar genel olarak beklentileri karşılıyor, ancak standların görselliği daha çarpıcı olabilirdi.

Hayrican Çubuklu (Öğrenci – İnşaat Mühendisliği): Bu yıl ilk kez katıldım, ancak benim ilgimi çekecek birşeyler bulamadım. Daha çok mimarlara yönelik standlar vardı. İnşaat Mühendisliği öğrencisi olduğum için inşaat sektörüne yönelik birşeyler olmasını beklerdim.

Serkan Hakan (İnşaat Mühendisi): Bu yıl, öncekilere oranla daha yoğun bir ilgi gözlemledim. Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı, yapı sektörü için düzenlenen en büyük ve bilgilendirici etkinlik. Çok şey öğreniyorum.

Zümrüt Tetik (İnşaat Mühendisi): Fuar organizasyonu bu yıl daha kaliteli olmuş. Aradığım ürünlerin hepsini buldum. Eskiden daha ilkel malzemeler vardı, ama şimdi proje konseptlerimize uygun ürünleri bulabildim.

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları