Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

YAPI’nın MART Sayısı Raflarda

mimarizm.com / 01 Mart 2010
YAPI Dergisi'nin MART sayısı "KONUT Özel Sayısı" olarak hazırlandı. Mart sayısında Türkiye'den ve yurtdışından tek konut, sıra evler ve apartman daireleri olarak çeşitlenen proje ve uygulamalara geniş yer veriliyor. Ayrıca dergide, çeşitli konulara ilişkin makaleler ve söyleşiler de yer alıyor.

"Sürekli Yıkıyoruz!.."

Doğan Hasol, derginin Mart sayısındaki "Sürekli Yıkıyoruz!.." başlıklı yazısında "Cumhuriyet Dönemi'nin korunmaya değer kültürel varlıkları konumundaki pek çok yapı, imar yoğunlaştırmalarıyla spekülatif kazanç uğruna yok ediliyor. Bu konuda özel kesimle kamu yarış halindeler" diyor.
Bakraz Evleri

Faruk Malhan'ın tasarladığı proje, malzeme ve ayrıntının bütünlüğü, taş ve ahşap işçiliğinin zanaatkârca yaklaşımı ile Bodrum yarımadasının mimari mirasına saygı duruşu niteliğinde...

Sekide Evler

Novron Ardesco Evleri, kopuk tekil tekrarlar olmaktan çok, aynı noktaya odaklanan ve seki çizgilerinin devamıyla birbirine bağlanan anlamlı bir bütünün parçası halinde. Teğet Mimarlık'ın tasarladığı proje Yalıkavak, Bodrum'da yer alıyor.

"Exploded House"-Saçılmış Ev

Parçalara ayrılmış tek bir yapının metaforu olarak üç ayrı yapının tasarlandığı Bodrum'daki proje Gökhan Avcıoğlu-GAD'a ait. Her biri 75 metrekarelik üç yapı birbirinden ayrılarak birbiri ardına sıralanmış.
               
Villa Nurbs

Enric Ruiz Geli ile Architect Studio Cloud 9'un ortaklaşa tasarladıkları, ayaklar üzerinde yükseltilmiş bir UFO'yu andıran İspanya'daki Villa Nurbs'ün cephesi pul benzeri seramik yüzey kaplama elemanlarından oluşuyor.

Lappin Evi

Lappin Evi geçmişi ve geleceği aynı anda ve saygı ile kucaklıyor. Arkhefield Architects'in tasarladığı proje Avustralya'da yer alıyor.

Zeidler Evi

Tasarım, programı, korunaklı bir avlu ile birleşen iki ana strüktüre ayırıyor. Okyanus tarafında, iki buçuk katlı asıl ev, iç mekânı dışa açan, zeminden tavana cam kapılar ile iki kat yüksekliğinde bir yaşam alanı sunuyor. Kaliforniya'daki evin tasarımı Ehrlich Architects'e ait.
 
Villa A

Najjar-Najjar Architekten'in tasarladığı Avusturya'daki evde amaç, işlev çeşitliliği barındıran tek bir açık mekân yaratmak. Bu tek mekân içinde işlevsel niteliklerin açık mekânla dengesini gözeterek farklı kotlara farklı işlevler yerleştirilmiş.

Folkart Narlıdere Konutları

İzmir'deki Narlıdere Konutları'nın tasarımını eaa-emre arolat architects yapmış. Yapıların dış yüzeylerinde, genel mimari yönelimlerin bir devamı olarak taş ve ahşap gibi doğal malzemelerle çıplak betondan oluşan bir artikülasyon kurgulanmış.

"Wohngarten Sensengasse"

Aralarında bağlantı bulunan üç ayrı binadan oluşan doğrusal strüktür, kentsel alan ile park arasında bir kırılma yaratıyor. Josef Weichenberger Architects - Room8 Architects ortaklığında tasarlanan proje Viyana'da yer alıyor.

Antrium Konutları

Mutlu Çilingiroğlu'nun tasarladığı İstanbul-Ümraniye'deki Antrium Konutları beyaz dikdörtgen prizmalardan oluşuyor. Bu prizmalarda balkon düzenlemeleri şeklinde bazı boşaltmalar yapılmış ve bu bölümler değişik pastel renklerle hareketlendirilmiş.

İncek Evleri

Ankara'daki İncek Evleri, bahçeye dönük ve avlulu olarak tasarlanmış. Çeşitli gölge elemanları kullanılarak bu iç avlularda zengin mekân deneyimleri kurgulanmış. Projenin tasarımı Boran Ekinci Mimarlık'a ait.

"Aquadomi" Yüzen Evleri

JDS Architects'in tasarladığı projede, her biri yaşam biçimine yönelik ve birbirlerine istendiği gibi bağlanabilen sınırlı sayıda modül oluşturulmuş.

Ayrıca;

Sulukule Artık Arkeolojik Sit Olmalıdır; Derya Nüket Özer
Isıtma, Havalandırma, İklimlendirme Sistemlerinin Sürdürülebilir Mimariye Etkisi; Uğur Özcan, Genco Berkin
Fraktal İsyan; Gülseli İnal

YAPI Mart sayısında...

Yapı Dergisi'ne abone olmak ya da dergiyi satın almak için tıklayınız
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları