Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yapı Fuarı Ankara 2010, Bakan Demir’in Katılımıyla Açıldı

yapi.com.tr / Mesut TUFAN / 23 Eylül 2010


Yapı sektörü ve mimarlık alanının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen ve Türk yapı malzemesi sektörünün en köklü, en büyük buluşmaları olan Yapı Fuarları'nın Ankara ayağı kapılarını açtı. Bu yıl 23. kez yapı profesyonellerini buluşturan Yapı Fuarı Ankara 2010'un açılışı, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Demir: Yarım asıra yaklaşan YEM, bu tür özel gayretlerin, ülkenin kalkınmasında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor

Fuarın açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, ‘meslekte bir abi ve duayen' olarak tanımladığı YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol'un öncülüğünde neredeyse yarım asırı geride bırakacak olan YEM'in ve onun düzenlediği fuarların, bu gibi özel gayretlerin, ülkelerin kalkınmasında ne kadar önemli olduğunun bir örneği olduğunu söyledi. Yapı sektörünün Türkiye için öncü bir sektör olduğunu ve milli ekonomide üçüncü sırada yer aldığını vurgulayan Demir, sıralamada en üste çıkmak için de emin adımlarla  ilerlediğini belirtti ve şöyle devam etti.

"Türkiye, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde artık ikinci sıraya yerleşti; birinci sırayı da gözüne kestiriyor. Hepimizin buna göre yapılanması gerekiyor. Kamu, kendini buna göre yapılandırmalı, sektör yatırımları buna göre tasarlanmalı, malzeme üretiminde ve bunun iç / dış pazarlara sunuluşunda buna göre stratejiler üretilmeli. Çünkü coğrafyamızın bulunduğu yer, sektörün özellikleri ve nitelikleri, bizim girişimcilerimizin insan yapısının özellikleri ve refleksleri, aslında bize bunu sunuyor gibi görünüyor. Bu noktaya ulaşmada da özellikle fuarcılığın, tanıtımın, iletişimin çok önemli katkıları olduğu, olacağı ortada".

"Ufak tefek gayretlerle dünyada üst sıralara çıkamazsınız"

"Rekabetin yoğun, üretimin ve teknolojik gelişmenin çok hızlı olduğu, ticari şartların çok hızlı değiştiği bu alanda istikrarlı ve kalıcı bir büyümenin sağlanmış olmasını çok önemli bulduğumuzu söylemek isterim" diyen Demir, ticaretin ısrarlı bir takibi de beraberinde getirmesi gerektiğini, artık ufak tefek gayretlerle dünyada üst sıralarda yer bulmanın söz konusu olmadığını aktardı.

Özel sektörün ve kamunun, çok iyi organize olması ve çalışması gerektiğini savunan Demir, Bakanlık olarak yapı sektörüyle düzenli bir çalışma yürüttüklerini, bu kapsamda yapı denetiminin Türkiye genelinde yaygınlaştırıldığını ve  2011 yılında çalışmaya başlayacağını açıkladı. Demir, yapı müteahhitliği sektörünü de kayıt altına almaya hazırlandıklarını, ‘devrim' olarak nitelendirdiği projenin de 2012 yılında yürürlüğe gireceğini söyledi; sertifikalı, belgeli usta çalıştırma konusunda da çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları