Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yalçın Emiroğlu'nu Kaybettik

mimarizm.com / 06 Ocak 2014

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin emekli öğretim üyelerinden Y. Mimar Yalçın Emiroğlu, 2 Ocak 2014 günü hayata veda etti. Emiroğlu'nun cenazesi, 5 Ocak 2014 Pazar günü Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Öğrencilerin sevgili hocası Yalçın Emiroğlu aynı zamanda AHE Mimarlık Grubu'nun ortaklarındandı.


Özgeçmişi
1930 yılında Bergama'da doğan Yalçın Emiroğlu, 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültenin öğretim kadrosuna geçerek mimari proje, temel tasarım, perspektif, doğadan resim, tasarı geometri dersleri verdi. Eğitim çalışmalarına daha sonra, Maçka Teknik Okulu ve Özel Işık Mimarlık Mühendislik Okulu'nda temel tasarım derslerini vererek devam eden Emiroğlu, Türkiye mimarlık tarihinin 1960'lı yıllarda tasarlanmış en önemli binalarından birisi olarak kabul edilen Taksim Vakıflar Oteli'nin tasarımcılarından birisidir.

Emiroğlu, mimarlık çalışmalarının yanı sıra pek çok kitap kapağına, afişe, desene de imzasını attı; tiyatro ve operaların sahne düzenlemelerini yaptı. Bu çalışmalarında; güçlü bir gözlem yeteneği ile zengin bir iç dünyanın ortaya çıkardığı çizgilerin, olağanüstü bir duyarlılık ile hayata geçtiği görülmektedir. Bu yüzden " izgilerin efendisi" olarak anılmaktadır.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları