Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Y.Mimar Radi Birol’u da Kaybettik

mimarizm.com / 28 Ocak 2011

Mimarlar Odası'nın ve Mimarlık Vakfı'nın kurucu üyelerinden 78 sicil numaralı M. Radi Birol, dün (27 Ocak Perşembe) aramızdan ayrıldı.

18 Nisan 1927 tarihinde İstanbul Sarıyer'de doğan Birol, Güzel Sanatlar Akademisi'nden 1950 yılında mezun olmuştu. Uzun yıllar yurtdışında görev yapan Birol, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde de öğretim üyesi olarak bulundu.

Radi Birol'un cenazesi, bugün (28 Ocak Cuma) Levent Camisi'nde kılınacak öğle namazından sonra Sarıyer Merkez Mezarlığı'na defnedilecek.

M. Radi Birol

18 Nisan 1927 tarihinde İstanbul'da Sarıyer'de doğan Birol, 1943 yılında Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden 1950 yılında yüksek mimar olarak mezun oldu. 1951-52 yılları arasında Paris'te mimari ve şehircilik araştırmalarında bulundu. 1952-56 yılları arasında Y. Mimar Sedat Gürel ve Y. Mimar Turhan Defne ile birlikte mimari ve şehircilik çalışmaları yürüttü. 1956 yılında şehircilik alanında uzmanlaşmak için İsveç Stockholm Kraliyet Yüksek Okulu'na gitti. İskandinavya ülkeleri arasında düzenlenen yarışmalarda çeşitli dereceler elde etti. 1975 yılında Türkiye'ye geri dönerek Beşiktaş Mimarlık Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Emekli olana dek Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Kent planları, konut, sosyal ve kültürel yapılar, iş-alışveriş merkezler, endüstri yapılar, spor tesisleri, sergi binaları, havaalanları ve çeşitli hastane binalarının projelerini yürütttü, uygulamalarda bulundu. Stockholm Havaalanı, Arlanda/Stocholm'de 1500 yataklı Enskededalen Hastanesi ve Eskilstuna Kültür Merkezi yurtdışı uygulamalarından birkaçıdır. Sapanca Mahmudiye'de Prof. Güzin Gürel için bir villa tasarımı vardır.

Kaynak: 1950'ler Kuşağı Mimarlık Antolojisi, Enis Kortan, YEM Yayın


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları