Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

William Alsop İstanbul'daydı

Güliz ÖZTÜRK / 28 Kasım 2007

Arkitera Mimarlık Merkezi'nin düzenlediği 2007'nin son Arkimeet  toplantısının konuğu, avant-garde yapıları tanınan William Alsop 'tu. Askeri Müze ve Kültür Sitesi konferans salonunda 27 Kasım 2007 (dün) tarihinde gerçekleştirilen "asi mimar"ın toplantısı genç mimarlar tarafından ilgi gördü.

 

Çalışmalarını farklı sunum teknikleri ile birlikte anlatan Alsop, tasarımlarındaki aykırı binalar, alışılmadık formlar ve parlak renkler ile izleyenleri mimarlığın bambaşka boyutlarına taşıdı. Çalışma ortamı, ofisi ve yaşadığı mekanları tanıtarak sunumuna başlayan Alsop, yaratıcılığının ilham kaynaklarını anlatırken genç mimar adaylarına öğütlerde bulundu. Alsop, tamamladığı projelerin ilginç tanıtım filmleri ile sunumu tamamladı.

 

Londra merkezli mimarlık ofisi "Alsop Architects " ile Singapur, Toronto, Pekin ve Şangay'da da birçok projeye imza atan Alsop tüm çalışmalarında farklılığını ortaya koyması ile bugün İngiltere mimarlık platformunun en önemli mimarları arasında yer alıyor. Peckam Kütüphanesi ve Medya Merkezi tasarımı ile 2000 yılında İngiltere'nin en saygın mimarlık ödülü olan ve mimarlara dünya çapında ün kazandıran Stirling Ödülü'nü kazanan Alsop'un yapımı sürmekte olan çeşitli projeleri bulunmakta. Mimarlık, resim, endüstri ürünleri tasarımı ve heykel gibi sanatın birçok dalı ile ilgilenen Alsop'un eserleri çeşitli bienal, galeri ve müzelerde sergileniyor.

 

"Yaptığım mimarlıktan ben değil, içinde yaşayanlar hoşlanmalı. İnsanlar her gün gördükleri ve yaşadıkları mekanları sevmeliler" diyen İngiliz mimar, eskizlerinden, resimlerinden ve projelerinden örnekler gösterdi. Mimarlık yapanları "şanslı" olarak nitelendiren Alsop, mimarlığı sevdiği için yaptığını, bu işi sevmeden yapanların projelerinden kolayca anlaşılabileceğini söyledi. "Bina yapmak mimarlık değildir, mimarlık için değer katmak gerekir" diyerek sözlerine devam eden Alsop, yapıları ortaya çıkarırken insanlara kulak verdiğini ve onların düşüncelerini yapılara çevirdiğini" belirtti.

 

Projeleri için çekilmiş filmlerle sunumunu renklendiren William Alsop, Chelsea Exhibition Space, Fawood Childeren Center, Malagarba Works, Faraday School, Sharp Center for Design, Ben Pimlott Project, Chips, Bradford Masterplan gibi projelerinden örnekleri paylaştı. Ayrıca 2000 yılında İngiltere'nin saygın mimarlık ödüllerinden RIBA'yı kazanan Peckham Library and Media Center yapısı ile yılda bir milyondan fazla turisttin ziyaret ettiği ve mavi cephesi nedeniyle "Büyük Mavi" diye de adlandırılan hükümet yapısı ‘Hotel du Departement des Bouches-du-Rhone' projelerine de sunumunda yer aldı.

  

The Guardian Gazetesi'nde, Richard Rogers ve Norman Foster ile birlikte İngiltere'nin en başarılı mimarı kabul edilen Alsop'un yapıları arasında, yılda bir milyon turist tarafından ziyaret edilen ve mavi cephesi nedeniyle "Büyük Mavi" diye de adlandırılan hükümet binası ‘Hotel du Departement des Bouches-du-Rhone' (Marsilya, Fransa- 1997) de Stirling Ödülü'ne aday gösterilmişti. Mimarın diğer yapıları arasında Ben Pimlot Binası (Londra-2005),  Blizard Yapısı (Londra-2005) ve Alsop Toronto Alışveriş Merkezi (Toronto-2006) yer alıyor.

 

Mimarlık dışında Central St. Martins College of Art & Design'da birkaç yıl boyunca heykel dersleri veren William Alsop'un tabloları ve eskizleri Sir John Soane Müzesi, Milton Keynes Galerisi, Galleri Cube, Olga Karper Galerisi ve Venedik Bienali'nde sergilenmişti. William Alsop, bugüne dek yayınladığı 10 kadar kitabın içinde yer alan "SuperCity", Londra ve kentleşme gibi sıra dışı önerileriyle kamuoyunda ve mesleki platformlarda tartışma yarattı.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları