Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Venedik Bienali Türkiye Pavyonu Sergisinin Açılışına Geri Sayım Başladı

mimarizm.com / 28 Nisan 2015


Dünyanın en önemli güncel sanat etkinliklerinden biri kabul edilen Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi, 9 Mayıs'ta açılıyor. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'nda bu yıl günümüzün önemli kavramsal sanatçılarından Sarkis'in Respiro başlıklı yerleştirmesi yer alacak. Defne Ayas küratörlüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu sergisi, bienalin ana mekânlarından Arsenale'deki Sale d'Armi binasında bulunuyor.


Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu'nda Sarkis'in İtalyanca'da nefes anlamına gelen Respiro başlıklı projesi yer alacak. Defne Ayas (Witte de With Güncel Sanat Merkezi Direktörü) küratörlüğünde gerçekleştirilecek Türkiye Pavyonu'nun resmi açılışı bienalin ön izleme günlerinden 7 Mayıs Perşembe saat 14.30'da gerçekleştirilecek.

Respiro sergisi, 9 Mayıs - 22 Kasım 2015 tarihleri arasında bienalin ana mekânlarından Arsenale'deki Sale d'Armi binasında tüm sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.Sarkis, mekânı bir tiyatro sahnesi gibi düzenleyerek, çift taraflı büyük bir ayna ile ikiye bölecek. Aynanın iki tarafında Abay, Anna, Aren, Helin, Karla, Claudia ve Linda isimli yedi çocuğun yedi renkle yaptığı parmak izleri yer alacak. Mekânın iki ucundaki pencerelerin önünde ise sanatçının neondan oluşturduğu gökkuşakları bulunacak.

Ortak bellek görüntülerinden oluşan 36 vitray ise mekânın tavanından sarkacak şekilde yerleştirilecek. Aynalar, vitray panolar ve sanatçının diğer ikonik eserlerinden oluşacak yerleştirme, sanatçının ürettiği gökkuşağının yedi renginin çiziminden esinlenen Jacopo Baboni-Schilingi'ye ait ve 7 gün 24 saat kesintisiz olarak çalacak bir besteyle tamamlanacak. İlk nefesini 3 Nisan'da alan Respiro, 23 Nisan'da tamamlandı.Sarkis, 36 Vitraydan Biri, mozaik cam, metal, led, 2012
foto: André Morin, sanatçının ve Galerie Nathalie Obadia'nın izniyleSarkis, 36 Vitraydan Biri, mozaik cam, metal, led, 2012
foto: André Morin, sanatçının ve Galerie Nathalie Obadia'nın izniyle


Respiro'nun altı ‘sinyali' açılışla eşzamanlı olarak 4 ülkeye yayılacak

Sarkis'in Türkiye Pavyonu'ndaki Respiro sergisine ‘sinyal' gönderecek 6 farklı yerleştirmesi, 7 Mayıs 2015 tarihindeki açılışla eş zamanlı olarak Fransa, Hollanda, İsviçre ve Türkiye'deki mekânlarda yer alacak. Böylelikle, Türkiye Pavyonu'nda yer alacak eserlerle bu yerleştirmeler arasında devam eden bir diyalog da yaratılacak.Altın İkona, 2015, Altın varak, altın tozu, Hrant Dink Vakfı tarafından yerleştirme görüntüsü
Foto: Berge Arabian


Sarkis'in Türkiye Pavyonu'ndaki Respiro sergisine sinyal verecek kurumlar şunlar:
• Château d'Angers, Angers, Fransa
• Château des ducs de Wurtemberg Müzesi, Montbéliard, Fransa
• Domaine de Chaumont-sur-Loire, Chaumont-sur-Loire, Fransa
• Boijmans Van Beuningen Müzesi, Rotterdam, Hollanda
• Mamco, Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Cenevre, İsviçre
• Hrant Dink Vakfı, İstanbul, Türkiye  


Respiro'nun ilk sinyali Altın İkona

Sarkis'in ‘haberci' niteliğindeki ilk sinyali Altın İkona ise Hrant Dink Vakfı'nın Mart ayında açılan yeni binasının sergi alanında yer alıyor. Üzerinde bir el izi olan altın bir dörtgenden oluşan Altın İkona, Sarkis'in Respiro için yaptığı yeni vitrayla aynı ölçekte üretildi. Altın İkona, Respiro'da olduğu gibi, Jacopo Baboni-Schilingi'nin bestesiyle tamamlanacak. Bu beste, 7 Mayıs günü, Respiro sergisinin açılışıyla eş zamanlı olarak Hrant Dink Vakfı'nda da dinleyicilerle buluşacak.

Altın İkona ile birlikte sanatçı Ali Kazma'nın yeni video işi Atölye (2015) de 7 Mayıs'ta Türkiye'de ilk defa Hrant Dink Vakfı'nda gösterilecek. Rezistans serisine ait olan bu videoda Ali Kazma kamerasını Sarkis'in 50 yılı aşkın süredir sanatsal üretimini sürdürdüğü atölyesine çevirdi.

Türkiye Pavyonu'ndaki sergi, İKSV koordinasyonunda, Fiat'ın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. SAHA Derneği de prodüksiyon desteği veriyor. Türkiye Pavyonu, İKSV'nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla Venedik Bienali'nin iki ana mekânından biri olan Arsenale'de 20 yıllığına kiralanan uzun süreli mekânda yer alıyor. Türkiye Pavyonu'nun uzun süreli mekânı, bu yıl ilk defa sanat bienalinde kullanılacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları