Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Uluslararası Müzeler Birliği, Türkiye Milli Komitesi'ni Neden İhraç Etti?

mimarizm.com / 03 Şubat 2012

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Müzeler Birliği - ICOM'un ihraç kararına cevaben dün (2 Şubat 2012) yaptığı basın açıklamasında, "ICOM yürütme kurulunun; Türkiye Milli Komitesi'nin, birliğin misyon ve hedeflerini temsil etmediği gerekçesiyle verdiği ihraç kararını, bazı bireysel girişimlerden edindiği duyumlara dayanarak aldığını'' belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada; ICOM'un, 17 Ocak 2012 tarihinde ICOM Türkiye Milli Komitesi'ne gönderdiği bir mektupla, ICOM Yürütme Kurulu'nun 4-5 Aralık 2011 tarihlerinde yapılan 121. oturumunda, Türkiye'nin mevcut ICOM temsilcilerine tanınan yetkilerinin kaldırılmasına ve bu yetkilerin ileriki bir vadede başka bir kuruluşa devredilmesi yönünde aldığı kararını resmen bildirdiği kaydedildi.

ICOM Türkiye Milli Komitesi'nin yeni üye kabul etmekte isteksiz davrandığına dair duyumlar alındığı ve ICOM'un genel toplantılarına katılım sağlanmadığının öne sürüldüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Her şeyden önce ICOM Yürütme Kurulu; Türkiye Milli Komitesi'nin, ICOM'un misyon ve hedeflerini temsil etmediği gerekçesiyle almış olduğu ihraç kararını ülkemizdeki müzeciliği hiçbir şekilde temsil etmeyen ve bundan sonra da temsil etme kabiliyeti bulunmayan bazı bireysel girişimlerden edindiği duyumlara dayanarak almıştır. Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ICOM'un Fransız Genel Müdürü Julien Anfruns'un da 17 Ocak tarihli mektubunda, ''sıklıkla haberler gelmektedir'' diyerek itiraf ettiği üzere, ihraç kararı ICOM'un asıl muhatabı olan Türkiye Milli Komitesi ile hiçbir şekilde istişare edilmeden, ön bilgi sorulmadan, muğlak birtakım duyumların doğruluğu denetlenmeden alınmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı özel müzelerle iletişim kurmakta yetersiz kalmakla itham eden ICOM yönetimi böylesine önemli bir karar alımı öncesinde bırakınız sorunu çözmeye çalışmayı, Türk tarafı ile herhangi bir şekilde iletişime dahi geçmemiştir.''

Türkiye Milli Komitesi'nin toplantılara katılmadığı yönündeki iddiaların da bahaneden öteye geçmediği vurgulanan açıklamada, ''ICOM yönetimi bir iletişimsizlik örneği sergileyerek Türk tarafını 2011 Haziran ayında yapılan ICOM Genel Toplantısı'na resmen davet etmemiştir. Yine ICOM tarafından yayınlanan bildiride, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın genel bütçe içerisindeki payının şaşırtıcı biçimde küçüldüğünden ve bakanlığın tek başına müzelere ekonomik katkı sağlayan kurum olmaya devam etmesinin olası görünmediğinden bahsedilmektedir. Bu iddialar da Türkiye Milli Komitesi'nin ihracını haklı kılmak isteyen ICOM yönetiminin bahanelerinden başka bir şey değildir'' ifadeleri kullanıldı.


ICOM'a kararın gözden geçirilmesi tavsiye edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın genel bütçe içerisindeki payının 2011 yılında binde 40 iken, 2012'de bu oranın binde 50'ye yükseldiği, bunun da yüzde 25 oranında bir artışa tekabül ettiğine işaret edilen açıklamada, bakanlığın kültür yatırımları için bütçeden ayrılan kaynağın 2011 yılında 199 milyon 500 bin iken, bu rakamın 2012 bütçesinde 271 milyon 350 bine yükseltildiği bildirildi.

Açıklamada, ayrıca şunlar kaydedildi:

''Basına yaptığı açıklamalarda Türkiye Milli Komitesi'nin siyasallaştığından bahseden ICOM Genel Müdürü Anfruns'un şikayetlerine gelince, Türkiye Milli Komitesi bu hassasiyeti ICOM Genel Müdürü'nden çok daha önce göstermiş, 2011 yılı içerisinde, komiteye özel müzelerden de faal üye alınabilmesinin önünü açan yeni düzenlemeler getirilmesini teminen ICOM Türkiye Milli Komitesi Yönetmeliği üzerinde çalışılmıştır. Söz konusu taslak çalışmanın nisan ayında toplanacak olan ICOM Türkiye Milli Komitesi kurulunda görüşülerek karara bağlanması öngörülmektedir.

ICOM yönetiminin peşin hükümlü ve uzlaşmaz yaklaşımına rağmen yapıcı bir tavır sergileyen Türkiye Milli Komitesi, 31 Aralık 2011 tarihinde Paris'e gönderdiği cevabi mektubunda, ICOM Yürütme Kurulu'nun gerçek dışı ve hiçbir temele dayanmayan birtakım art niyetli bilgilendirmelerle yanıltılmış olduğunun altını çizerek milli komite aleyhinde alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini tavsiye etmiştir.''


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları