Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Türk Yapı Sektörü Raporu 2008 Çıktı

mimarizm.com / 04 Şubat 2009Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) inşaat ve yapı sektörüne yön veren çalışmalarından biri olan 'Türk Yapı Sektörü Raporu 2008', yayımlandı. Yapı-Endüstri Merkezi Araştırma Bölümü'nün (YEMAR) 1994 yılından bu yana hazırladığı Türk Yapı Sektörü Raporu 2008, inşaat sektöründe ürün ve hizmet üreten firmalar, profesyoneller ve yatırımcılar için yol gösterici bir kaynak niteliğinde.

Türk Yapı Sektörü Raporu 2008, Türkiye'nin en önemli sektör ve sanayilerinden biri olan inşaat sektörü ve yapı malzemeleri sanayisine ait yıllık gelişmeleri ve rakamsal analizleri içeriyor. Rapor kapsamında Türkiye ekonomisinin 2007-2008 yıllarında sürdürdüğü genel seyir inceleniyor, inşaat sektörünün ekonomi içerisindeki yeri ve gelişimi, kamu yatırımları ve özel yatırımlar, istihdam, sektördeki yasal oluşumlar ve sektörün sorunları konularına değiniliyor. Bunun yanında konut, konut dışı bina ve altyapı yatırımları ayrı başlıklar halinde inceleniyor, yurtiçi ve yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, teknik müşavirlik hizmetleri, gayrimenkul, yapı denetimi ve projelendirme hizmetleri ile yapı sektöründe son iki yılda gerçekleşen yasal düzenlemeler ayrıntılı olarak ele alınıyor.

İnşaat malzemeleri sanayisinin ayrı bir bölümde ele alındığı raporda, sanayinin genel durumu, istihdam, üretim, kapasite, tüketim, dış ticaret verileri, güçlü yönleri ve sorunları ile beraber inceleniyor. Ekonomi danışmanlığını Doç. Dr. Saygın Eyüpgiller'in yaptığı raporda, inşaat malzemeleri sanayisinde önemli yeri olan dernek ve birlik başkanlarının sektörler hakkında kişisel yorumları ve değerlendirmeleri de yer alıyor. Bu yıl özellikle küresel kriz, inovasyon, sürdürülebilirlik, çevre duyarlılığı ve AB'ye uyum konularına da eğilen raporda sektörün geleceğine yönelik önemli tespitler ve çıkarımlar yer alıyor.

Raporun geniş versiyonuna YEM Kitabevi'nden (Fulya merkez, Beşiktaş şube) ulaşılabilir.

Türk Yapı Sektörü Raporu 2008'i satın almak için tıklayınız.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları