Türk Yapı Sektörü'nün En Büyük Fuarı Kapılarını Açtı

mimarizm.com / 24 Nisan 2013

Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması 36. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul kapılarını açtı. 24 ile 28 Nisan tarihleri arasında TÜYAP-Büyükçekmece'de düzenlenecek fuar, yerli ve yabancı yapı sektörünü bir araya getirerek, yeni pazarlar yaratmayı hedefliyor.

Yapı dünyasının bilgi merkezi olarak 45 yıldır hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen ve 36 yıldır yapı sektörünün uluslararası zirvesi olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul başladı. Açılışa Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Ceyhun Mammadov, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk Azerbaycan İş Konseyi Türk Tarafı Başkanı Cengiz Gül ile Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Dr. Barış Onay konuşmacı olarak katıldı.

Dr.

Barış Onay, Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'un 36. kez kapılarını katılımcılara açtığını belirterek, Türkiye'nin en büyük yapı fuarı olduğunu söyledi. Yıl boyunca fuar çalışmalarının özenle yürütüldüğünün altını çizen Onay, 36 yılın bir başarı öyküsü olduğuna vurgu yaptı. Uluslararası katılımın önemine değinen Barış Onay, fuarın "Konuk Ülke Projesi"nin bu yıl ki konuğunun Azerbaycan Cumhuriyeti olduğunu belirtti. Onay, Azerbaycan'ın Türkiye için önemine değinerek, iş konseylerin birlikte çalışmasının iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştireceğini ifade etti.

"Azerbaycan sizi bekliyor"

DEİK Türk Azerbaycan İş Konseyi Türk Tarafı Başkanı Cengiz Gül, Azerbaycan ile Türkiye'nin 2015 yılında 10 milyar dolarlık ticaret hacmini hedeflediğini ifade etti. Azerbaycan'ın hızla geliştiğine dikkati çeken Gül, Azerbaycan'ın yıllara göre artan büyüme rakamlarına vurgu yaptı. Azerbaycan'a yapılacak yatırımların devlet tarafından teşvik edildiğini belirten Gül, inşaat sektöründe iş yapan Türk firmalara "Azerbaycan sizi bekliyor" çağrısında bulundu. Azerbaycan'ın da artık Türkiye'ye yatırımlar yaptığını kaydeden Gül, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün büyüdüğünü bildirdi. Gül, Azerbaycan İş Konseyi olarak fuarda bulunmaktan ve karşılıklı temaslardan mutlu olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

DEİK

İstanbul Konsolosu Ceyhun Mammadov, Azerbaycan'a yapılacak yerli ve yabancı yatırımların artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Azerbaycan'da yabancı yatırımlara yapılan teşviğin Türkiye ile büyük fırsatlar yarattığına dikkatleri çeken Mammadov, Azerbaycan'da olası yatırımlardan bahsetti. Mammadov, yapı fuarının Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı yapacağına inandığını belirterek sözlerini tamamladı.

Azerbaycan

Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" sahibini buldu

YEM Ödülleri Projesi kapsamında bu yıl 21. kez verilen Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" de Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Açılış Töreni'nde sahibini buldu. Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" 2013'e "Artema - Minibox Ankastre Sıva Altı Grubu" ürünü ile Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş. değer bulunurken; Knauf,  "Knauf - Cleaneo® Akustik Alçıpan" ürünü ile Gümüş Çekül Ödülü'nün sahibi oldu.

Altın
Savaş Güzelküçük, Barış Onay, Şemun Alp Biber

"111 bin ziyaretçi bekleniyor"

Fuar, Tüyap -Büyükçekmece'de, 28 Nisan 2013, Pazar akşamına kadar devam edecek. Her geçen yıl büyüyerek sektöre olan katkısını artıran fuarda bu yıl da; binlerce ürün çeşidi, yeni teknoloji ve hizmet yer alıyor. 81.000 m2'lik 12 salon ve açık alanda düzenlenen, 1.150 firmanın katıldığı fuarı 111.000'i kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, "Türkiye'nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı" olma özelliğini taşıyor.

Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul kapsamındaki İş Geliştirme Platformu, çeşitli etkinliklerle bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Platform bu yıl faaliyetlerini; "Konuk Ülke Azerbaycan Projesi" ve "4. Avrasya Yapı Forumu" olmak üzere iki ana başlıkta sürdürüyor.

Konuk Ülke Azerbaycan Projesi ile Türkiye ve Azerbaycan'dan konunun üst düzey yetkilileri düzenlenen çeşitli etkinliklerde bir araya getirilerek, Türk yapı malzemesi üreticisi için Azerbaycan'daki yeni iş fırsatları gündeme taşınıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :