Times Meydanı Yeniden Tasarlanıyor!

E. Seda KAYIM / 03 Ağustos 2010


Son dönemlerin yükselen mimarlık pratiği Norveç menşeli Snøhetta'nın San Francisco Modern Sanatlar Müzesi ekini gerçekleştirecekleri haberini henüz geçtiğimiz hafta almışken, "Bundan iyisi…" dememize fırsat bırakmayan yeni bir haber düştü mimarlık portallerine… Snøhetta, dünyanın en değerli ve önemli kamusal alanlarından Times Meydanı'nın yeniden düzenleme projesine imza atacak ekip olarak seçildi.

New York Ulaştırma Departmanı ve Belediye Başkanı New York İyileştirme Fonu tarafından düzenlenen sınırlı yarışmaya ilettikleri öneri ile ipi göğüsleyen Norveçli pratik, Broadway'den başlayarak Times Meydanı'na uzanan bir hatta yaya deneyimini yeniden kurgulayacak ve sene boyu bu aksta gerçekleştirilen etkinlikler için yeni ve kalıcı bir mekansal düzen önerecek.
Ana mimari sorumluluğu üstlenen Snøhetta'ya projede "WXY Architecture and Design" dışında mühendislik hizmetleri konusunda Weidlinger Associates (engineers), peyzaj için Matthew Nielsen, endüstriyel tasarımcı olarak Billings Jackson Design ve görsel-işitsel tasarım konusunda Bexel destek verecek.

Tasarımsal detayları paylaşılmayan projenin meydandaki araç trafiğini tamamen kaldırmayı öngördüğü ise bildirilenler arasında… Snøhetta tarafından yürütülecek olan meydan inşaatlarına 2012 yılında başlanması bekleniyor.Fakat o tarihe kadar Times Meydanı elbette ki boş durmuyor. Çünkü yine bu yarışma sayesinde meydan ile çevresinin sokak peyzajını tazeleyecek ve canlandıracak geçici müdahaleler elde edildi. Gönderilen 150 katılımı geride bırakarak ipi göğüsleyen ise sanatçı Molly Dilworth'ün "Cool Water, Hot Island" (Serin Su, Sıcak Ada) isimli yüzey çalışması oldu.Kent içerisinde bir tür deniz ferahlığı veren yerleştirme, NASA'nın Manhattan adasına dair elde ettiği ve şehrin çeşitli noktalarındaki ısı farklılıklarını gösteren kızılötesi uydu bilgileri kullanılarak oluşturuldu. Kentsel ölçekli çalışma, Temmuz itibariyle Times Meydanı'nın renklendirmeye başladı.

Bu haber Bustler'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :