Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Thonet Yurtdışında İlk Kez Koleksiyon Tarafından Üretilecek

mimarizm.com / Amber EROYAN / 11 Nisan 2012

Modern tasarım tarihinin 190 yıllık çınarı Thonet, tasarımlarının yurtdışındaki ilk tescilli üreticisi olarak, Türkiye'nin köklü tasarım markası Koleksiyon ile güçbirliğine gittiğini, bugün (11 Nisan 2012) Koleksiyon'un Tarabya'daki genel merkez binasında düzenlenen toplantı ile duyurdu. Thonet ailesinin beşinci nesline mensup Başkan Philipp Tonet ile Koleksiyon yöneticilerinden Koray Malhan'ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, uluslararası anlamda çığır açıcı bir işbilirğine imza atıldığı müjdelendi.


"Bu bir beraber büyüme projesi"

Koleksiyon-Thonet güçbirliğini, "modern tasarım tarihinin iki benzer markasının karşılaşması" olarak niteleyen Koray Malhan, 1830'larda üretmeye başladıkları sandalyeler ile günümüzün ilk endüstriyel ürününü yaratan Thonet markasının şu ana kadar tasarımlarını hep kendi bünyesinde ürettiğine dikkat çekerek; "Bugün ise üretimlerini başka bir noktaya taşıyorlar. Koleksiyon ile başlatılan güçbirliği; ekonomik, kültürel, ticari anlamda önemli açılımların ilk adımı" dedi ve bu birlikteliğin bir fason üretim projesi olmadığının özellikle altını çizdi: "Bu, üretim bilgilerinin birleştirileceği bir beraber büyüme projesi."

Malhan, projeye ilişkin şu bilgilendirmede bulundu:

Kendi belirlediğimiz ürünlerin bir kısmını Thonet lisansı ile fabrikamızda üreteceğiz. Temel amacımız, Thonet ürünlerinin daha ulaşılabilir olması. Şu anda, ileriye dönük bir projeksyiondan çok, neler yapılabileceğini tahayyül etmeye odaklanıyoruz.


"Türkiye yapımı Thonet'ler yakın coğrafyaya pazarlanacak"

Türkiye, potansiyel kullanıcı sayısı göz önünde bulundurulduğunda büyüyen bir pazar. Thonet'in Avrupa'daki üretim pratiğine kıyasla 7-8 farklı kademede avantaja sahibiz. Yurtdışındaki maliyet ve üretim anlayışı ile buradaki üretim bilgisini birleştireceğiz. Bununla birlikte, Türkiye çıkışlı Thonet'lerin ilk aşamada Avrupa'da satışı olmayacak. Güçbirliği ürünlerini yerel pazarın yanı sıra Mısır ve Balkan ülkeleri gibi Türkiye'nin yakın coğrafyasına pazarlayacağız.

Thonet üretimi için 2 milyon Euroluk yeni bir yatırıma gittik. Bu kapsamda, 45.000 metrekarelik fabrika binamıza 10.000 metrekarelik bir ek yaptık. Tabii bu tutarın tamamı bina inşaatı ile ilgili değil. Örneğin Thonet ürünlerine özel, yeni bir deri işleme hattı oluşturduk.


"Değerli bir tarihi hafıza Koleksiyon dili ile karşılaşıyor"

Koleksiyon'un yıllara dayalı kalite ve tasarım öncelikli üslubu ve modern üretim tesisleri, yüksek Alman kalitesine dayalı mobilyaların ülkemizde üretilmesi ve Orta Doğu ülkelerinde pazarlanmasına olanak verecek.

Koleksiyon, çağdaş tasarıma adanmış 40 yılı geride bıraktığı 2012 yılında, önümüzdeki çağa bakan yeni atılımları ile dünya çapında anlaşmalara imza atıyor. Bunların ilki olan bu beraberlik, sadece tarihi değer taşıyan tasarımların değil, değerli bir tarihi hafızanın Koleksiyon dili ile karşılaşması açısından önem kazanıyor."

Philipp Thonet'in marka tarihinden kilometre taşlarını aktardığı ve Koleksiyon işbirliğini değerlendirdiği konuşmasından notlar için ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları