Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Thames Nehrinde Bir Garip Oda

Amber EROYAN / 13 Ocak 2012

2012 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Londra, bu vesileyle kültürel etkinliklerini çeşitlendirmeyi de ihmal etmiyor. İlki 2008 yılında gerçekleştirilen Londra Kültürel Olimpiyatı (London Cultural Olympiad) kapsamında, 21 Haziran 2011 - 9 Eylül 2012 tarihlerinde, 1000'e yakın gösteri ile kentlileri etkinliğe doyduracak olan Londra Festivali'nin (London 2012 Festival) mütevazı bileşenlerinden biri de 'A Room for London' (Londra için Bir Oda) yerleştirmesi.

Daha önce, Devremülk 'Out', Mimari Deneyim 'In' haberi ile sayfalarımıza konuk olan ‘Living Architecture' projesinin yeni mekânı, dam üstü tekne olarak nitelenebilecek 'A Room for London'. Proje kapsamında, dünyanın en büyük sanat merkezlerinden Southbank Centre'ın etkinlik mekanlarından Queen Elizabeth Hall'un çatısına kondurulan küçük tekne, Thames nehrine nazır konforlu bir odaya dönüştürüldü. Oda'ya, 19 Ocak'tan itibaren rezervasyon yapılabilecek.

Londra Festivali etkinlikleri arasında yer alan 'A Room for London', David Kohn Architects ve sanatçı Fiona Banner işbirliğinde hayata geçirilen bir sanat projesi. Thames nehri üzerinde bir gece geçirmek isteyenler için konaklama ücreti, maksimum 2 kişi olmak şartıyla 300 Pound.

 

Tekne otel rezervasyonları, Ocak - Haziran 2011 tarihlerinde 'kapalı gişe' seyrederken; Thames nehrine özel Londra manzarasından mahrum kalmak istemeyenler, Temmuz-Aralık 2012 dönemi için bir kez daha şanslarını ve keselerini zorlayabilecek.

David Kohn Architects ve Fiona Banner projeyi hayata geçirirken, yazar Joseph Conrad'ın 1890 yılında Congo'da bizzat kullandığı ve daha sonra 'Heart of Darkness' adlı romanına taşıdığı tekneden ilham aldı.

David Kohn Architects ve Fiona Banner'ın tasarımı; Living Architecture, Artangel ve Southbank Centre tarafından açılan uluslararası yarışmada, 500 başvuru arasından birinci seçildi.


Living Architecture'dan yapılan açıklamada, 'A Room for London' projesi için, "2012 Olimpiyat oyunlarını ağırlayacak Londra için öngörü sahibi bir simge" nitelemesi kullanıldı.


Bu haber, bbc.co.uk, festival.london2012.com ve living-architecture.co.uk 'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları