Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Tasarım Bienali için "Nasihat Avcıları" Aranıyor

mimarizm.com / 27 Ağustos 2012

13 Ekim – 12 Aralık 2012 tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali'nin iki ana sergisinden biri olan ve küratörlüğünü Emre Arolat'ın üstlendiği 'Musibet' temalı bölümde yer alacak '40 Nasihat Made in ISTANBUL' projesi için 'Nasihat Avcıları' aranıyor.

Özlem Berber, Sait Ali Köknar, Funda Uz, Ali Paşaoğlu, Yuvacan Atmaca ve Özlem Ünsal'dan oluşan çekirdek bir organizasyon ekibi tarafından koordine edilen ve kolektif bir proje olarak tasarlanan '40 Nasihat Made in ISTANBUL' projesi, kentin ürettiği öğreten durumlar üzerine bir derleme oluşturmayı hedefliyor.

M. Kaijima, Y. Tsukamato ve J. Kuroda'nın 'Made in Tokyo' projesine (1999-2001) atıfla, Musibet'lerle gündemde olan İstanbul'a "gündelik hayatının dağınık gerçekliğini" anlamak, ondan öğrenmek üzere bakan proje, kentin gündelik akışında orada ve oraya özel üretilmiş nasihat niteliğinde durumların izini sürecek.

Beklenmedik işlevleri biraraya getiren binalar, heterotopik kentsel durumlar, kentsel örgütlenme biçimleri ve kısaca İstanbul'un koşullarında türeyerek dolaylı olarak İstanbul'u tarif eden öğreten tüm 'yapılar' / 'durumlar' projenin ilgi alanına giriyor. Nasihat avcılarının görevi; iyi veya kötü örneklere işaret edecek, nasihat niteliğindeki 'yapı' ve 'durumların' izini sürüp açığa çıkarmak. İyi örneklerin ise tercih sebebi olduğu belirtiliyor.

Kentte yaşayanların gündelik, yerel, biricik koşulları, arzuları ve beklentileri ile kentin ekonomik ve politik üst-yapıları arasında kurulan farklı niteliklerdeki ilişkiler sonucunda ortaya çıkan ‘kent nasihatleri'; binalar, topoğrafya ilişkileri, birikme/öbeklenme/uzmanlaşmalar, anlık, geçici kamusallıklar, mekanı kişiselleştirme yolları, boşluk doldurmalar ve önerilebilecek diğer başlıklar altında düşünülebilir.
 
İstanbul Modern'de sergilenecek projeye katılmak isteyen ‘nasihat avcıları' , hedeflenen derleme için kentten nasihat olarak değerlendirilebilecek numuneleri avlayarak, projenin blog adresindeki ‘numune bilgi kartı'na istenen bilgileri işleyerek 9 Eylül Pazar gününe kadar organizasyon ekibine e-posta yolu ile göndermeliler.

Gelen örnekler arasından 40 tanesi sergileme için seçilecek ve avcısının adıyla beraber 40 nasihat'ten biri olarak sergideki yerini alacak. Derlemenin sergilemeye hazır hale getirilmesinin çekirdek ekibin sorumluluğu altında olduğu not düşülüyor.


Ayrıntılı ve güncel bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları