Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Tartışmalı İslam Merkezi'nin Tadımlık Görüntüleri Yayınlandı

Amber EROYAN / 06 Ekim 2010
Soma Architects tarafından hazırlanarak basına sunulan "Park 51 İslam Merkezi" proje renderlarının, yatırımcı Sharif el-Gamal'ın hayalinin basit bir anlatımı olduğunu belirtmekte fayda var. Zira, Soma projeyi görselleştirmiş olsa da, merkezi hayata geçirecek mimari ekip henüz kesinleşmiş değil. 11 Eylül saldırılarına hedef olan New York'taki İkiz Kuleler'in yer aldığı ve daha sonra "Ground Zero" olarak adlandırılan yapı adasının iki blok ötesine yapılması planlanan cami projesi ateşli tartışmalara neden olmuştu.

Yatırımcı Sharif el-Gamal, tartışmaları bir nebze de olsa hafifletmek için cami fikrinden vazgeçip projeyi, İslam merkezi ile ikame ettiğini açıkladı.

"Park 51 İslam Merkezi" (Park 51 Muslim Community Center) adı verilen yeni projeye ait ilk görseller, hafta başında (4 Ekim 2010) kamuoyuyla paylaşıldı.

Basına ulaşan renderlar her ne kadar nihai projeyi yansıtmasa da, ilk olarak 2009 yılında gündeme gelen ve "Ground Zero Mosque" olarak anılmaya başlanan sansasyonel projenin, medyadaki ilk somut yansıması olarak önem teşkil ediyor.Bu Renderlar Sadece Fikir Vermek için

Maliyetinin 120 milyon doları bulacağı söylenen proje için, New York ve Beyrut merkezli mimarlık pratiği Soma Architects proje danışmanı olarak seçilmişti. Soma Architects tarafından hazırlanarak basına sunulan renderların, yatırımcı Sharif el-Gamal'ın proje alanı için planladıklarının basit bir anlatımı olduğunu belirtmekte fayda var. Zira, Soma işverenin hayalini görselleştirmiş olsa da, projeyi üstlenecek mimari ekip henüz kesinleşmiş değil.

Bunun yanı sıra, projenin Ground Zero'dan iki blok ötede inşa edilecek olması her fırsatta savunma babında öne sürülüyor olsa da, Soma'nın kendi web sitesinde yayımladığı renderların lokasyonunun "Ground Zero" olarak yazılmış olması her an yeni tartışmalara neden olabilir.

Öte yandan "Park 51" sivil toplum örgütünce yapılan açıklamada, proje görsellerin nasıl bir proje tasavvur edildiğinin gösterilmesi amacıyla paylaşıldığı ve nihai tasarımın henüz kesinleşmediği vurgulandı. Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer verildi:

"New York kent merkezinde yaşayan bir grup Müslüman tarafından kurgulanan ve tüm dinlerden ziyaretçilere açık olan merkezde, İslam sanatı ve kültürünün deneyimlenmesi ve bunların İslam inancı ile olan bağının keşfedilmesi hedefleniyor. Rekreasyonel ve eğitsel faalitelere ev sahipliği edecek olan merkez aynı zamanda kimliklerimiz üzerine yapılacak olan tartışmalara da dostane ve erişilebilir bir platform oluşturacak."Fitness Merkezi de Olacak

Karma kullanımlı bir kule olarak tasarlanan Park 51 İslam Merkezi'nin bodrumundaki iki kat ibadet alanı olarak ayrıldı. Öneri projedeki cami, yapının tam merkezinde konumlanıyor. Kulenin diğer 13 katı ise seküler ve çok inançlı kullanımlara yönelik olarak tasarlandı. Bu faaliyetler arasında spor ve fitness merkezi, restoran ve sergi alanı ile çocuklar için bir oyun alanının bulunduğu bilgisi verilirken; binanın 12'inci katının ise 11 Eylül saldırılarında yaşamını yitirenler için anma mekanı olarak tasarlanacağı bildirildi.Kamuoyuna sunulan tadımlık renderlar incelendiğinde, merkezin plan şemasından çok cephe tasarımının dikkat çektiği söylenebilir. Cepheyi saran buz beyazı kafes dokuda algılanan ilk unsur, örüntü şeklinde tekrarlanan Davut yıldızları oluyor. Geleneksel İslam mimarisine olduğu kadar, diğer semavi dinlere, özelde de Yahudilik'e gönderme niteliğindeki bu seçimin, İslam'ı temel alan bir merkez için eleştiri oklarına maruz kalıp kalmayacağı ise başka bir merak konusu. 

Haber, worldarchitecturenews.com ve bdonline.co.uk'den derlenmiştir.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları