Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Sürdürülebilirliğin Dini İmanı, Eti Kemiği Olarak "Yeşil"

Amber EROYAN / 17 Haziran 2011

İkonik yapıların üzerlerini Photoshop'la yeşillendiren Rotterdamlı mimarlık pratiği STAR Strategies + Architecture, mimarların cephesini bitkiyle kapladıkları binaları sürdürülebilir kıldıkları düşüncesini tiye alıyor. Serginin tematik metni ise en az görselleri kadar keyif verici...


Villa Savoye


"O' Mighty Green"
(Ey Yüce Yeşil) başlıklı çalışma, 30 Haziran - 3 Temmuz tarihleri arasında Barselona'da gerçekleşecek "eme3 Uluslararası Mimarlık Festivali" kapsamında görücüye çıkacak. Yeşile bulanan yapılar arasında Berlin Duvarı, Le Corbusier'nin Villa Savoye'sı, Étienne-Louis Boullée'nin Isaac Newton için tasarladığı anıt mezar projesi "Cénotaphe à Newton", Dachau toplama kampı ve bir nükleer santral yer alıyor.


Berlin Duvarı


O' Mighty Green sergisinin tematik çerçevesini STAR Strategies + Architecture'ın kaleminden aktarıyoruz:

Sürdürülebilirlik halihazırda Tanrı ile pek çok ortak özelliğe sahip gözüküyor: Her şeye kadir, her yerde varolan, her şeyi bilen yüce kavram; yaratıcı ve yargılayıcı, kâinatın ve insanlığın koruyucu ve kurtarıcısı. İnsan ırkı olarak basit fikirli ve şüpheci olduğumuzdan, düşüncemizin kanaata dönüşmesinden önce bir kanıta ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla Yeşil bizim için sürdürülebilirliği temsil eder, yani bu yüce kavramın beşeri dünyada vücut bulmuş halidir. Oysaki sürdürülebilirlik, aynen Tanrı gibi ne bir şekle ne de bir renge sahiptir...


1. Soyutlanma
Her şeyi kapsayan bir ideolojiye biçim vermenin vahim çabası içinde Yeşil, sürdürülebilirliği temsil etmenin en hızlı ve en kolay yolu olarak benimsenmiştir. Yeşil, günümüzün sabır yoksunu ve imge açı ortamında hızla yayılmayı başaran tek simgedir: Etkili, göze çarpan, yaratıcı, sansasyonel bir Lady Gaga Sürdürülebilirliği... Sürdürülebilirliğin alegorisi olma konusunda ısrarlı bir çaba gösteren Yeşil, sonunda onun karikatürüne dönüşerek soyutlanmıştır.


Cénotaphe à Newton


2. İşlev
Eğer ikonik binalar sadece ikonik olmaya ihtiyaç duyuyorlarsa, Yeşil binaların da sadece yeşil olmaya ihtiyaçları var. Yani işlev olarak Yeşil olmaya... Yeşil sürdürülebilirliğin metrekare bazında satılabilir olmasına ya da boyanmasına veya yapıştırılmasına olanak sağlar. Sürdürülebilirlik, Photoshop CS6'daki Ctrl+Green fitltresidir.


3. Akım
Modernizm, Postmodernizm, Dekonstrüktivizm... Şimdiyse tamamen "Sürdürülebilirizm" (Sustainabilism) dönemine girmiş bulunuyoruz. Önceki akımlardan farklı olarak bu akımda; avant-garde, ticari, genç, kurumsallaşmış vs tüm mimarlar Sürdürülebilirist olabilir ve diğer akımlarla kombinlenerek "Eko-dekonstrüktivist" benzeri durumlar ortaya koyabilir.

Mimarlık dergileri ve ticari broşürler aynı ortak dilde birleştiler: "Yeşil". Yeşil aynı zamanda; mimarın, işverenin, geliştiricinin, siyasinin ve kullanıcının da fikir birliği ettiği bir akım. Belki de tarihte ilk kez gerçek bir Uluslararası Akım'a sahibiz.

- Yeşil binalar Ördek veya Süslü sundurmalar şeklinde olabilir, bazen her ikisi birden olduğu ilginç durumlara da rastlanabilir: Süslü Ördekler'e.

- Yeşil'in, Le Corbusier'nin beş ilkesine altıncı olarak eklenmesi gerekiyor. Vitrivius'un meşhur "Venustas, Utilitas, Firmitas" üçlüsü ise, "Sustinebilitas" eklenerek dörtlüye  dönüştürülmeli.

- Sürdürülebilirliğin inşa edilmiş... ürünü sürdürülebilir mimarlık değil Yeşil'dir. Yeşil, Sürdürülebilirlik seyrini tamamladığında geride kalandır ya da daha açık bir ifadeyle Sürdürülebilirlik devam ederken ortaya çıkan pıhtıdır, onun atığıdır... (*R. Koolhaas'ın "Junkspace"inden alıntı)

- Yeşil yeni Siyah'tır.


Dachau toplama kampı


4. Din
- Yeşil iman gibi işliyor. Aziz Yeşil sürdürülebilir mimarları koruyarak onlara Yeşil'e doğru rehberlik ediyor.

- Yeşil itiraf gibi işliyor. Kendimizi ne kadar suçlu hissedersek, o kadar yeşilini deniyoruz. Yeşil görünüm ile sürdürülebilirlik alanında başarı ise genellikle ters orantılı oluyor. Yeşil, tüm bu konuları tek bir probleme ve tek bir çözüme indirgeme kapasitesine sahip: Yeşil'e.

- Yeşil bir çifte mucize. Kanserin aspirinle çözülmeye çalışılması gibi, Yeşil de dokunduğu her şeyi sürdürülebilir yapma yetisine sahip olağanüstü bir formül. Kaba tasarımları gizlemesi de cabası. Çirkin Yeşil binalar, diğer çirkin binalar göre daha çabuk kabul görüyor.


5. Muğlaklık
Ama Yeşil aynı zamanda sapık bir boyut da içeriyor... David Lynch filmlerinde olduğu gibi her şey sakin ve uyumlu gözükse de ortada rahatsız edici bir şeyler var... bir çürümüşlük... Yeşil ortak yalan, gizli ittifak, kusursuz cinayet; herkes onun bu kadar iyi, bu kadar kolay olamayacağını biliyor, ama neden bu yüzden canımızı sıkalım ki? Sonuçta para getiriyor ve, herkese yetecek kadar Yeşil var.


Bu haber, dezeen.com'daki haberden derlenmiştir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları