Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Sonunda Dünyayı Paspas Ettik

Amber EROYAN / 17 Ağustos 2011

Google Earth'ten seçtiği uydu görüntülerini güncel Acem halılarına dönüştüren Münihli tasarım öğrencisi David Hanauer , 'WorldWide Carpets' projesinin; kimlik, yeni desenler, google ve mimarlık ile ilgili olduğunu vurgularken, "Bu proje, ürünlere olduğu kadar, insanlara ve her ikisi arasındaki etkileşime dair yeni bir kimliğe işaret ediyor" diyor.

Eski zaman Acem halılarıyla karşılaştırıldığında 'WorldWide Carpets'ın, 21. yüzyılda süslemeyi yeniden yorumladığı söylenebilir.

Google Earth'ten yakaladığı ilgi çekici görüntüleri kopyalayan Hanauer, daha sonra bunları geleneksel Acem halısı düzeninde olduğu gibi, merkezi bir nokta çevresine simetrik bir şekilde yerleştiriyor. 

Google Earth'ten alınan ekran görüntüleri yardımıyla oluşturulan desenler, manzaraların kuşbakışı görüntülerini gösteriyor. Birim ölçü olan 140 x 200 cm ebadındaki halıların üzerine basılan desenler, tek başına kilim olarak da kullanılabildiği gibi [bkz. soldaki foto], istenildiğinde tüm zemine de döşenebiliyor.

WorldWide halılarında tasvir edilen temalar, kalabalık Las Vegas sokaklarından dingin Arktik ormanlara varıncaya dek geniş bir yelpazeye yayılıyor.Üstte: "Highway" /WorldWide Carpets #4;
Altta: Aynıı desenin tekrarı ile elde edilen döşeme.

Mevcut Acem halıları ile aradaki en büyük fark ise tabi ki 'WorldWide Carpets' için seferber edilen teknoloji. Renk vermeyen boyalar kullanılarak polyester üzerine baskı yöntemiyle elde edilen WorldWide Carpets için 'el emeği göz nuru' demek, ömrünü dokuma tezgahı önünde geçirenlere haksızlık etmek olur elbet. Zaten, dijital kökenlerinden gocunmayan bu zamane halıları da kimi desenlerde Google logosunu gururla ifşa ediyor.

 
Google detayı


David Hanauer'in 'WorldWide Carpet' serisinden diğer örnekler için ilerleyiniz >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları