Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Rasch'ın Türkiye'ye Özel İlk Koleksiyonuna Gamze Saraçoğlu İmzası

mimarizm.com / 16 Nisan 2012

HannaHome'un temsilciliğini yaptığı, dünyaca ünlü duvar kağıdı markası Rasch, Türkiye'ye özel ilk koleksiyonu için moda tasarımcısı Gamze Saraçoğlu'nu seçti. Sekiz farklı temadan oluşan Saraçoğlu imzalı Rasch özel koleksiyonu Mayıs ayı itibariyle satışa çıkacak.


  Soldan sağa: Oğuzhan Özden, Gamze Saraçoğlu, Orlando Roque


Türkiye dekorasyon sektörüne 2009 yılında HannaHome ile hızlı bir giriş yapan dünyaca tanınmış duvar kağıdı markası Rasch'ın, Türkiye'nin önde gelen moda tasarımcılarından Gamze Saraçoğlu ile hazırladığı yeni koleksiyonu, 13 Nisan 2012 tarihinde Ritz Carlton Oteli'nde düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

Toplantıda konuşan HannaHome Yönetici Ortağı Oğuzhan Özden, alanlarında lider dünyaca ünlü markalar ile dekorasyon sektöründe fark yaratmak üzere yola çıktıklarını belirterek, firmanın güncel durumuna ilişkin şu bilgileri paylaştı: 


HannaHome'un yeni odağı
'Mimarlık Kulübü'

"Dekorasyon uçsuz bucaksız bir dünya. Şu anda kullanıcılarımıza 10.000'in üzerinde ürün seçeneği sunuyoruz. Bu seneki odak konularımızdan biri de 'Mimarlık Kulübü' kurgusu. Ayda 500.000 m2'nin üzerinde satış hacmine sahip bir firma olarak en önemli avantajımız, %98'lik anında tedarik oranı."Duvar kağıdı sektöründe trendleri belirleyen Rasch markası ile Türkiye'nin önde gelen tasarımcılarından Gamze Saraçoğlu'nu bir araya getirerek, özel bir koleksiyonun yaratılmasına öncülük etmekten duyduğu sevinci dile getiren Özden, bu koleksiyonun, Saraçoğlu ile Rasch tasarım ekibinin 1 yıllık yoğun çalışması sonucunda ortaya çıktığını sözlerine ekledi. Rasch'ın bu koleksiyonu, Türkiye'den bir moda tasarımcısının imzasını taşıması ve tamamen Türkiye'ye özel olarak hazırlanması açısından bir ilk olma niteliği taşıyor.


Rasch'ın kurumsal tarihi, Bauhaus'tan Dali'ye zengin bir tasarımcı skalasına yayılıyor

Rasch Ortadoğu ve Avrupa Bölgesi'nden sorumlu başkan yardımcısı Orlando Roque, 1861 yılında Almanya, Bramsche'de kurulan firmanın, bugüne dek dünyanın önde gelen tasarımcıları ile işbirliğine gittiğini belirterek; bugün 75 ülkeye ihracat yapan, 7 genel müdürlüğü ve 12 tasarım stüdyosu bulunan Rasch'ın 2011'de 150 milyon Euro'luk ciroya ulaştığını ekledi. Roque'un markaya ilişkin yaptığı özlü sunum, Rasch'ın 151 yıldır nasıl zirvede  kaldığını cevaplıyor.

1929'da Bauhaus Dessau ile birlikte, en başarılı tasarımlardan biri olan 'Bauhaus Wallpaper'a imza atan Rasch, aynı dönemde, Vienna Secession'un kurucusu, Avusturyalı mimar Josef Hoffmann 'ı da saflarına katıyor. 1960'larda sanat dünyasının en popüler isimlerinden Salvador Dali ile çalışan markanın 1992 koleksiyonu, Ettore Sottsass'ın da aralarında bulunduğu bir ünlü tasarımcılar potporisinden oluşuyor. Rasch'ın günümüzdeki gözdesi ise Barbara Becker. Tasarımcı, 2014'e kadar Rasch için üretmeye devam edecek.

"Kalite, yenilik ve yaratıcılığa önem veren bir firma olarak şu ana kadar Avrupa'da mimarlık ve moda dünyasının önemli isimleri ile özel çalışmalar gerçekleştirdik" diyen Orlando Roque, "Gamze Saraçoğlu ile hayata geçirdiğimiz bu yeni koleksiyon en özel çalışmalarımız arasında yerini aldı bile. Gamze'nin tasarım yaklaşımı, iş disiplini ve ortaya çıkardığı desenler bizi adeta büyüledi" şeklinde konuştu.


"Modadan dekorasyona geçiş, heyecan verici bir his"

Yeni işbirliği ile tasarım yolculuğunu kumaşlardan, yaşam alanlarına taşıyan başarılı moda tasarımcısı Gamze Saraçoğlu ise, "Modayı farklı bir mücadele ile hayata geçirmek çok özel bir his. Bir moda tasarımcısı olarak şimdiye kadar tasarımlarım ile siluetlere dokunabilirken, bu özel koleksiyonla birlikte insanların yaşam alanlarına dokunabilecek olmak benim için farklı bir heyecan... Rasch gibi alanında öncü bir marka ile böyle bir projeye imza attığım için çok mutluyum" şeklinde konuştu.


Koleksiyon 8 tema altında toplanıyor

Naif ve romantik düş bahçesi; hareketli ve minimal ritm; kanaviçe desenleri ile nostaljik kanvas; çiçeksi giz; geçmişin izlerini günümüze taşıyan twist; şal motifleri ile ritüel, Swarovski taşlı seçenekleri ile geometrik retouch, detayın gücünü bütünün zarafeti ile birleştiren mozaik olmak üzere 8 farklı temadan oluşan koleksiyon, ünlü tasarımcının farklı duygularını yaşam alanlarına yansıtıyor.


Gamze Saraçoğlu imzasını taşıyan bu özel koleksiyon Mayıs ayı içerisinde satışa sunulacak.


Koleksiyonun diğer temaları ile mekana uygulanmış örneklerini görmek için ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları