Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması Ödül Töreni Gerçekleşti

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 14 Mayıs 2009


Borusan Mannesmann Boru
'nun ana sponsorluğunda, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ve Borusan Mannesmann Boru tarafından düzenlenen PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ödül töreni, 14 Mayıs Perşembe günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirildi. Organizasyonunu Yapı-Endüstri Merkezi'nin üstlendiği etkinlik, yarışmanın kolokyumu ile başladı.


"Biz de sizlerden çok şey öğrendik"

Bu sene dokuzuncusu düzenlenen PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Yarışması'nda çok kez jüri üyeliği yapan Yük. Müh. Mim. Yaşar Marulyalı'nın açılışını yaptığı kolokyum, TUCSA hakkında kısa bir ön bilgilendirme ile başladı. Marulyalı ayrıca yarışmada derece alamayan katılımcıların kolokyumda bulunmamasını eleştirirken, bunun yarışmadan ortak bir payda çıkarmaya engel olduğunu belirtti.

Marulyalı'nın ardından sözü alan Mimar Boğaçhan Dündaralp, bu sene ilk kez jüri üyeliğini yaptığı yarışmada bir eşik atlandığına inandığını, bunun da projelerin çeşitliliği sayesinde gerçekleştiğini aktardı. Dündaralp, yarışma sergisinin de bundan sonraki aşamalara yaşamsal bir katkıda bulunduğunu eklerken, burada edinilen izlenim ve bilgilerin birer katman olarak sonraki yılların ürünlerine yansıyacağını vurguladı.Jüri üyelerinden Prof. Dr. İhsan Mungan ise, yarışmanın değerlendirme kriterlerini sırayla detaylı olarak açıkladı. PROSteel gibi yarışmalarda karşılaşılan ürünlerin, eğitimde olabilecek eksiklikleri aydınlattığını belirten Mungan, ödül kazanan katılımcıları tebrik etti ve "Biz de sizlerden çok şey öğrendik" dedi.

İki yıldır yarışmanın jürisinde yer alan İnş. Yük. Müh. Sezai Güvensoy, dünyada çelik üretiminin ve kullanımının yaygınlığına dikkat çekerken, Türkiye'de yalnızca yüksek yapılarda kullanılıyor olmasına karşın bu gibi yarışmaların bu alanı genişleteceğine inandığını söyledi. Yarışmanın konu / tema seçiminin kentsel alanlarda çelik kullanımını teşvik edeceğini belirten Güvensoy, böylesi bir tema sayesinde gerçek bir ürün çeşitliliği ile karşılaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


"Mühendis-Mimar Birlikteliğini Destekleyen Bir Yarışma Kurgusu"

Ödül alan projelerin sahipleri tarafından jüri üyelerine yöneltilen soru ve eleştirilerin cevaplandığı kolokyumun tamamlanması ile açılış konuşmalarına geçildi. İlk açılış konuşmasını yapan Borusan Mannesmann Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demircioğlu, beş senedir düzenlenen yarışmada emeği geçen YEM ve TUCSA'ya teşekkür etti. Dokuz yılda çok yol kat edildiğini ve maya alındığını dile getiren Demircioğlu, Türkiye'de mimarlığın okulda okutulan şekilde hayata geçirilemediğini vurguladı.

TUCSA Genel Sekreteri Yener Güreş ise, 2000 yılında yalnızca katkıda bulundukları, 2004 yılından beri de Borusan Mannesmann ile birlikte düzenledikleri PROSteel Yarışması'nın 2009 ayağına katkıları ve gösterdikleri yaratıcılık nedeniyle Borusan, YEM ve jüri üyelerine teşekkürlerini sundu. Güreş, son beş senedir mühendis-mimar birlikteliğini teşvik eden bir kurgu ile yürüttükleri yarışmadan büyük verim aldıklarını da ekledi.Açılış konuşmalarının ardından ödül töreninin gerçekleştirildiği gecede, birinciliğe layık görülen İTÜ Mimarlık'tan Deniz Düvenci ve Ayşe Selin Gürel ile Boğaziçi İnşaat'tan Eren Baştanoğlu'na ödüllerini jüri başkanı Yaşar Marulyalı takdim etti.

İkincilik ödülünü kazanan KTÜ öğrencileri Aynur Kotil, Regaip Adem, Pınar Çalışır ve Yüksel Ayaz ise, ödüllerini Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol'un elinden aldılar.

Yarışmanın üçüncüleri Dokuz Eylül Mimarlık'tan Mustafa Kaan Özdoğan, Cihan Sevindik, Zeynep Canan Aksu, Melis Akıncı ve Kocaeli İnşaat'tan Güney Uyaroğlu'nun oluşturduğu ekibe ise ödüllerini jüri üyesi Sezai Güvensoy takdim etti.

Her yıl tasarımlarında ağırlıklı olarak Borusan Mannesmann Pro ürünleri kullanan bir ekibe verilen Borusan Mannesmann Özel Ödülü'ne layık görülen projeleri ile İTÜ'den Ecehan Esra Top, Yekta İpek ve Oğuzhan Güldallı'ya ödüllerini Borusan Mannesmann Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demircioğlu verdi.


PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması

Çelik malzeme ile yaratıcı çözümler geliştirmek, mimarlık ve mühendislik bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmek amacıyla bu yıl 9.'su düzenlenen PROSteel yarışmasına ilgi her geçen yıl artıyor. En az bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği öğrencisinin yer aldığı ekiplerin katıldığı yarışmaya bu yıl Türkiye genelinde 21 üniversiteden 265 öğrenci 68 grup oluşturarak başvurdu. Geçen yıl yarışmaya 60 grupta 234 öğrenci katıldı.

Yarışmanın seçici kurulunda İnş. Yük. Müh. Necati Çeltikçi, Yük. Mim. Durmuş Dilekçi, Mim. Boğaçhan Dündaralp, İnş. Yük. Müh. Sezai Güvensoy, Yük. Müh. Mim. Yaşar Marulyalı, Prof. Dr. İhsan Mungan (İnşaat Mühendisi) ve Prof. Dr. Hasan Şener (Mimar) yer alıyordu.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları