Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Prof. Dr. Metin Ahunbay'ı Kaybettik

mimarizm.com / 25 Aralık 2014

                


İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1961 mezunu ve emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Ahunbay'ı 25 Aralık 2014 Perşembe günü kaybettik. Ayasofya onarımı ile 2002 yılında Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında "Onarım Özel Ödülü"ne değer görülen Metin Ahunbay, ICOMOS-Türkiye üyesiydi.

Ahunbay'ın cenazesi, 26 Aralık Cuma günü Zincirlikuyu Camisi'nde kılınacak ikindi namazını takiben Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Eşi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'a başta olmak üzere ailesine, yakınlarına ve mimarlık ortamına başsağlığı diliyoruz.

 

Metin Ahunbay kimdir?

19 Mayıs 1935'te İstanbul'da doğdu. 1961 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Almanya'da Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi'nde Geç Antikite, Erken Hıristiyanlık, Klasik, Bizans, Erken İslam Arkeolojisi öğrenimi gördü ve Kasım 1969'da "Kapadokya'da Serbest Haç Planlı Kiliseler" konulu tez çalışması ile doktor unvanını aldı.

1971 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü'nde asistan olarak çalışmaya başladı. Güneydoğu Anadolu'da Geçantik – Erken Ortaçağ Yapıları başlıklı teziyle Mart 1979'da doçent; Seleukia (Antalya) Mezarlık Bazilikası başlıklı tez çalışmasıyla 1988 yılında profesör oldu. 2002 yılında emekli oluncaya kadar sürdürdüğü lisans ve lisans üstü dersleri ve yürüttüğü tez çalışmalarıyla İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde etkili ve unutulmaz izler bıraktı.

İstanbul'dan Dara'ya, Karaman'dan Silifke'ye, ülkemizin Geç Antik ve Bizans yapı ve yerleşmelerinde sürdürdüğü kazı ve mimari belgeleme çalışmalarıyla, hem meslek etiği ve disiplini, hem de metodoloji açısından öncü ve örnek oldu.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları