Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Paris Liman İdaresi'nden Seine Métropole'e Yeşil Işık

mimarizm.com / Amber EROYAN / 16 Mart 2012

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Paris metropolünün gelişimi üzerine senaryolar üretilmesi ve metropolün yeni çehresine şekil verilmesi amacıyla açtığı "Grand Paris" (Büyük Paris) kentsel tasarım ve fikir yarışmasında başarılı bulunan 10 isimden biri olan Antoine Grumbach'ın "Seine Métropole" projesi, ilgili liman idaresi Ports de Paris'den geçer not aldı.Port Seine-Métropole (Seine-Métropole limanı) hazırlık çalışmalarını 2012 yılı içerisinde gerçekleştireceğini duyuran Ports de Paris, "Büyük Paris" uzmanı Antoine Grumbach ve ofisini, liman bölgesi için gelişim senaryoları hazırlamakla görevlendirdi. Grumbach'ın projesi, başkent Paris'i Seine Nehri boyunca genişleterek Manş Denizi'ne ulaştırmayı öngörüyor.  

Antoine Grumbach&Assoiciés mimarlık ofisinin bu doğrultuda geliştirdiği konsepte göre, Paris de tıpkı diğer dünya metropolleri gibi kendi limanına kavuşacak. Paris-Rouen-Le Havre aksı üzerine kurulan ve Seine nehrini dünya ekonomisinin hareketli çarklarından biri haline getirecek olan projede bahsi geçen liman ise Le Havre'dan başkası değil.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü (9 Nisan) ilgili kamu kurulumdan yapılan açıklamada, projeye ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu:

"Bu karar; ekonomik kalkınma ile birlikte çevreye ve yaşayanlara saygılı olmayı da hedefleyen bu çokbiçimli (multimodal) liman altyapısına atfedilen yüksek gereksinimi doğruluyor." 

Proje için mimarlar, şehir plancıları ve peyzaj mimarlarını bünyesinde bir araya getirecek olan Antoine Grumbach&Assoiciés; çevre ve bölge ile bütünleşme konusunda örnek teşkil edecek gelişim şeması eskizleri üretmekle sorumlu olacak. Gelişim senaryosuna ilişkin fikirler daha sonra projeye dahil olan yerel ortaklara iletilerek Haziran-Ekim 2012 tarihleri arasında istişareye sunulacak. Çalışma takvimine göre, projenin tartışmaya açılması ise 2013 yılının ilk dönemi şeklinde öngörülüyor. Kamuya açık tartışmaların ardından Port Seine-Métropole projesi son halini alarak, halk oylamasına sunulacak.

Öte yandan Ports de Paris yönetimi; bölgede yer alan aktörleri içeren, çokdisiplinli uzmanlar ekibi ile Port Seine-Métropole'ü, Büyük Paris'in lojistik altyapı ihtiyaçlarına yanıt veren, sürdürülebilir kalkınma ile çevresel uyumun zorunluluklarını yerine getiren "yeni nesil bir liman"a dönüştürmeyi amaçlıyor.

Antoine Grumbach, hafta başında (13 Mart 2012) Yapı-Endüstri Merkezi'nde verdiği konferansta, projesinin detaylarını İstanbullu dinleyicilerle paylaşmıştı. Konferans haberine buradan ulaşabilirsiniz.


Bu haber,
maisonapart.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları