Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Ormanada'da 'Doğal Yaşam' Başladı

mimarizm.com / 26 Ağustos 2014

Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım'ın konut projesi Ormanada, Avrupa'nın peyzaj alanında en başarılı isimlerinden Rainer Schmidt Landscape Architects'in tasarımlarında hayat buldu.


Doğadan esinlenerek çevreyle uyumlu ağaç ve bitki türleri, Zekeriyaköy'de "sürdürülebilir bir çevre" anlayışıyla yaratılan Ormanada 'da yerini aldı.


Projenin 25 dönümü yeşil alan olarak tasarlandı

Ormanada arazisindeki 233 ağacın taşınarak, 5 dönümlük doğal tarım alanı Adabostan' da ekilmesinin yanı sıra, 4 bin adet yeni ağaçlandırma projesi yürütüldü. İlaç ve gübre kullanmadan, tamamen yerli tohum ve fidelerle doğal tarım yapılan Adabostan ile birlikte, projede toplam 25 dönümlük alan yeşillendirildi.

İşletmesini Kanyon yönetiminin yaptığı Ormanada bostanlarında yetişen 12.000 sebze fidesi, 11.000 meyve fidesi ve 100 meyve ağacının organik meyve ve sebzeleri, Cumartesi günlerin kurulan pazardan taze olarak satın alınabiliyor.Toplam 44 bin metrekare çim alana sahip Ormanada'ya hayat veren bitkiler arasında;

- 4 bin adet çınar, meşe, gürgen, süs elması, manolya, ıhlamur, kırmızı yapraklı süs eriği, lale ağacı, defne, dut, akçaağaç, dişbudak, servi
- 39 bin adet alev çalısı, kartopu, lavanta, karayemiş, güzellik çalısı
- 11 bin adet orman sarmaşığı, mum yasemin, Amerikan sarmaşığ
- 100 bin adet funda çalısı, Cezayir menekşesi, dağ muşmulası yer alıyor.
Yön ve konum duygusu renkli bitkilerle vurgulandı

Rainer Schmidt Landscape Architects ekibinden peyzaj mimarı Herman Salm, proje özelinde şu yorumlarda bulundu:"Çevre ve ormanların dokusunu içimizde yaşatabileceğimiz, doğası ve peyzajı ile özel bir ada hayal ettik. Doğal bitki örtüsüne saygı göstererek master planı oluşturan ana ve ara yollar için seçtiğimiz bitkiler; mevsimlere, çiçek ve yaprak renklerine göre farklılık gösteriyor. Site içindeki yön ve konum duygusunu vurguluyor. Ormanada içinde planlanan parklar, site sakinlerine nefes alma imkanı sağlıyor. Geometrik şekillerin bu parklara verdiği sakinlik ve huzur, çocuk oyun alanlarıyla hareketleniyor."Ormanada'nın mimari projesi ise Torti Gallas and Partners ile Kreatif Mimarlık imzasını taşıyor.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları