Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Ofisleri Tekdüzelikten Kurtaracak Tasarımlar: Cap ve Borges

mimarizm.com / 22 Ekim 2015

>


Koleksiyon, çalışma alanlarını en verimli şekilde kullanmayı sağlayan ve ofisleri standart düzenin sıkıcılığından kurtaran öneriler sunmaya devam ediyor. Studio Kairos tasarımı Borges, ofisler için özgün ve bol alternatifli düzenler yaratırken Cap ise açık alanda kişisel ve dingin bir mekan oluşturuyor.Standart çalışma alanlarının sıradan düzenlemeleri genelde birbirine benzer, masalar ile dolapların yerleşimi birbirini tekrar eder. Koleksiyon ise Borges serisiyle her projenin kendine has bir biçimde geliştirebileceği bir ‘açık' yapı imkanı sunan tasarım anlayışı ile ofisleri tekdüzelikten kurtarmayı amaçlıyor. Mimar ve planlamacılara, kendi referans noktalarını ya da ölçeklerini yaratmak için tasarım sisteminin ögeleri ile oynama imkanı veriyor. Böylece başka projelerde tekrar edilemeyecek özgün sistemlerin ve mekan düzenlemelerinin oluşmasını sağlıyor.
Studio Kairos tasarımı olan Borges'in merkezinde bulunan raf aksı tasarımının omurgasını oluşturuyor. Bu merkezi eksen üzerinde çalışma tablaları, çeşitli büyüklük ve formlarla çalışma masalarından, toplantı masalarına kadar uzanabiliyor. Ayrıca bu omurga ofislerde gerekecek teknolojik çözümlere, kablolara bir yuva olma özelliğini de taşıyor. Aynı aks üzerinde serinin yeni tasarımlarından Cap'e yer verilerek bireysel çalışma alanları yaratılabiliyor. Aks üzerine dahil edilebilen tüm bu unsurlar herhangi bir araca ihtiyaç duyulmadan istendiğinde değiştirilebiliyor.
Studio Kairos tarafından açık bir alanda bireysel mekanlar oluşturma güdüsüyle tasarlanan Cap, karışık ofis düzeninde kimseye ait olmadığı gibi herkesin kullanımına açık bir buluşma noktası olarak düşünülüyor. Açık planlanmış ofislerde kalabalığın içinde bir liman sağlayacak dingin bir çalışma ünitesi olan Cap, özel tekstil kaplamasıyla ortam sesinin içeriye girmesini engellerken görüş açısındaki kurguyla odaklanmayı da pekiştiriyor. Üniteye entegre ışık da verimli çalışma için gerekecek doğru aydınlatma değerlerini sağlıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları