Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

ODTÜ Öğretim Üyesi Ağa Han Ödüllü Prof. Dr. Alaaddin Egemen'i Yitirdik

Begüm YAZGAN / 22 Kasım 2011

1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Ağaçlandırılması Projesi ile Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görülen Prof. Dr. Alaaddin Egemen'i 10 Kasım 2011 tarihinde yitirdik. Egemen'in naaşı, 12 Kasım 2011 Cumartesi günü Karşıyaka Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından toprağa verildi.

1961 yılında rektör Kemal Kurdaş'ın girişimleriyle başlatılan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinin ormanlaştırması çalışmalarını Ağaçlandırma Müdürlüğü yaptığı 1981 senesine kadar aralıksız devam ettiren Prof. Dr. Egemen, geriye 30 milyonu aşkın ağacı ile ülkemizin gurur kaynağı bir orman bırakarak aramızdan ayrıldı.

Prof. Dr. Egemen'in 45 milyon metrekarelik Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsü içinde ekibiyle büyük gayret sarfederek sıfırdan yarattığı ve Ağaçlandırma Müdürlüğü yaptığı süre içinde de geliştirdiği ODTÜ ormanı, ibreli ve yaprak döken ağaç cinsleri ile karma bir yapıdadır. Ağaçlandırma çalışmaları, Prof. Dr. Egemen'in önderliğinde susuz peyzaj teknikleri kullanılarak, eğimli alanların teraslaması esaslı bir planlama eşliğinde yürütülmüştür. Ağaçsız, susuz, kıraç kampüs arazisini günümüzde yüzlerce çeşit bitki ve hayvanı barındıran bir doğal çevreye dönüştüren Prof. Dr. Egemen, 1995 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görülmüş, bu alanda ödüle layık görülen ilk çalışma olması sebebiyle bir ilke imza atmıştır.  

Prof. Dr. Egemen, Ağaçlandırma Müdürlüğü görevinden sonra çalıştığı kamu ve özel sektördeki görevlerinin yanı sıra, 85 yaşında vefat ettiği 10 Kasım tarihine kadar ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde Peyzaj Tasarımı Stüdyosu yöneticiliğini ve Peyzaj Araştırması dersini beraber yürütmekteydi.

Prof. Dr. Egemen'in ODTÜ Mimarlık Bölümü öğrencilerine bıraktığı en önemli miras, gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir çevre bırakmak için, mimari çevreleri peyzaj planlama esaslarını göz önüne alarak yaratmaları bilincini aşılamak olmuştur. Prof. Dr. Egemen'in yetiştirdiği ve bizzat destek vererek çalışma hayatına kazandırdığı öğrencileri, bu bilinçle yapılarını ve yakın çevrelerini şekillendirmektedirler.

Çalışma disiplinine sahip olmasının yanı sıra insani özellikleri, mütevazılığı ve kibarlığı ile çalışma arkadaşları ve öğrencilerinin takdirini ve hayranlığını kazanan Prof. Dr. Egemen'i rahmetle anıyoruz.

 

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları