Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

ODTÜ'lü Öğrencilerin “Ev Kahramanları” Münih'te Görücüye Çıktı

mimarizm.com / 29 Şubat 2012

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, ilk defa düzenlenen Münih Creative Business Week fuarına "Home Heroes – Ev Kahramanları" konsepti ile katıldı. Fuarda, Profilo'nun desteğiyle ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencileri tarafından geliştirilen tasarımlar büyük ilgi gördü. 

BSH Grubu'nun (Bosch Siemens Household Appliances) Türkiye'deki tek yerel markası olan Profilo Dayanıklı Ev Aletleri'nin, Münih'te düzenlenen Creative Business Week fuarında sunduğu "Ev Kahramanları" (Home Heroes) konsepti büyük ses getirdi. Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile BSH MDR (BSH Grubu Bölgesel Marka Tasarım Bölümü) işbirliğinde, gelecekteki yaşam tarzları göz önünde bulundurularak geliştirilen ev aleti tasarımları fuar süresince ilgi odağı oldu.

Fuarda, gelecekteki yaşam tarzlarına yanıt verecek tasarımlara dair yenilikçi bir yaklaşım sunduklarını belirten Profilo Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu, "Ev Kahramanları" konsepti hakkında şunları söyledi:

"Kendinimize ‘Gelecekte günlük yaşamımızda neler değişecek?' sorusunu sorarak çıktığımız süreç, 'Ev Kahramanları' konseptinin ortaya çıkışı ile tamamlandı. Geleceğe baktığımızda, yaşamlarımızı etkileyecek asıl değişimin, dünya nüfusunun artışına ve yaşam alanlarının daralmasına bağlı olarak evlerde gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu nedenle Profilo Dayanıklı Ev Aletleri olarak, geleceğe odaklandığımız bir konsept yaratmak bizim için çok anlamlı. Evlerde fonksiyonelliğin gelişmesine hizmet edecek, hayatı kolaylaştıracak ve pratikleştirecek, bunların yanı sıra enerji ve zaman tasarrufuna destek olacak yenilikçi ev aletlerinin geleceğin gerçek kahramanları olacağına inanıyoruz. Bu yaklaşımımızın bir örneğini Münih'te sergilemiş olmaktan ve gördüğümüz ilgiden ötürü çok mutluyuz."

Munich Creative Business Week fuarını Türkiye Almanya Başkonsolosu Hidayet Eriş ile Ticaret Ateşesi Dr. Mehmet Cevdet Baykal da ziyaret etti. Eriş, 'Ev Kahramanları' konseptini şöyle değerlendirdi:

"Enerji ve su tasarrufu sağlayan gıda saklama, pişirme, çamaşır, bulaşık yıkama gibi geleceğin günlük yaşamını kolaylaştıran ürün konseptlerinin her biri çok güzel tasarımlar. Katkısı geçen tüm öğrenci ve kurumları tebrik ederim."


ODTÜ'lü öğrencilerden 20 Ev Kahramanı

Ev Kahramanları projesine katılan ODTÜ'lü öğrenciler gıda saklama, hazırlama ve pişirme, çamaşır, bulaşık yıkama, ev temizliği ve yükseltilmiş refah seviyesine yönelik ürünler konusunda toplam 20 proje geliştirdi. Bunlar arasından sergilenen 5 ürün, "Accordry" gıda nem alıcı ve buharlı pişirici; "dualWash" iki bölümlü bulaşık makinesi; "Mini Cooleye" içi görülebilen soğutucu; "Volto" robotik temizleme aleti ve "Wash A-Part" yıkama modülleri ile duvara monte edilen çamaşır makinesi, fuar katılımcıları tarafından beğeniyle karşılandı.

Tasarlanan ürünlerden bir kısmı mevcut ürünlere yeni özellikler ve yeni çalışma standartları eklenerek geliştirildi. Bu ürünlerin ortak özelliği; en son teknolojilerin veya henüz ticarileştirilmeyi bekleyen teknolojilerin entegrasyonu. Diğer ürün konseptleri ise, henüz piyasada yer almayan ve temsil edilmeyen yeni tür ürünleri içeriyor. Örneğin, günümüz Türk mutfağında el ile yapılan işler için otomasyon veya işlevsellik sunuyor. Bir başka grup ise, kullanıcılara geleceğin günlük yaşamı içerisinde çok rastlanacağı tahmin edilen hijyen ve beslenme problemlerine yönelik yeni çözümler sağlamayı hedefliyor. ODTÜ'lü öğrencilerin geliştirdiği ürünler, genel olarak gelecekte evlerde bulunabilecek ev aleti tasarımlarını içeriyor.

Öğrenciler çalışma süresince, Profilo'nun pazarlama ekiplerinin bilgi ve birikimlerinden yararlanarak, kentleşmeye bağlı demografik ve sosyal değişimleri de dikkate aldılar. Tasarımlar, bölgesel kültür değerlerine ve ihtiyaçlarına yönelik ipuçları verirken, gelecekte hem Türk pazarında hem de uluslararası pazarda gerçekleşecek muhtemel gelişmeler hakkında da fikir veriyor.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları