Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

New York P.S. 1 İçin "Toplumsal Geri Dönüşümlü Mekansal Oyuncaklar"

E. Seda KAYIM / 17 Şubat 2011


New York Modern Sanatlar Müzesi
(MoMA) ve P.S.1 Çağdaş Sanat Merkezi tarafından her sene gerçekleştirilen ve New York'un "en renkli yazlık mekanı" olarak tanınan, Queens adresli P.S. 1'ın "arka bahçe"sini sezonluk olarak tasarlayacak genç bir tasarım ekibini belirlemek üzere yola çıkan "MoMA – P.S.1 Genç Mimarlar Programı"nın 2011 galibi, Brooklyn merkezli kentsel tasarım ve planlama ofisi "Interboro Partners" oldu.
Yeni mimarlık yeteneklerini ortaya çıkarmak ve yenilikçi projelerin tasarlanması ve tanıtılması için yeni olanaklar yaratmak üzere düzenlenen MoMA – P.S.1 Genç Mimarlar Programı, on ikinci yılında sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yüksek yenilikçilik düsturuna odaklandı.

Galerinin açık alanında konumlanacak ve ziyaretçilere oturma alanı, su ve gölgelik sağlayacak olan bir açık hava yerleştirmesi projesi için çağrıda bulunan yarışmada, davetli bir seçici kurul tarafından aday gösterilen beş finalistin işleri değerlendirildi. Interboro Partners'ın sıralar, aynalar, pinpon masaları gibi çeşitli objeleri, halatlarla oluşturulmuş zarif bir üst örtü altında ve eklektik bir tarz ile bir araya getirdiği "Holding Pattern" (Birleştiren Doku) isimli projesi ise ipi göğüsledi.
Interboro'nun önerisi, galeri yapısının çatı parapetinden bahçe duvarına kadar kesintisizce uzanan örtüsü ile, MoMA P.S. 1'ın arka bahçesini "tek çatı" altında toplayan ilk strüktür oldu. Ancak projenin en ilgi çekici yanı, hiç şüphesiz olağan dışı malzeme seçimleri oldu.

Yarışmanın "dönüşüm" temasından hareketle, strüktürün inşasında kullanılacak tüm malzemeleri çevre halkına bağışlanmak üzere seçen tasarımcılar taksi durağı, yaşlı ve çocuk bakım evleri, orta öğrenim kurumları, genç barınakları, kütüphane ve organik market gibi çok sayıda yerel firma ve organizasyonun kapısını çaldı. Kurulumda gerekli olacak hangi bileşenlerin ilgili kurum ve kuruluşların işine yarayabileceğine odaklanan Interboro ekibi, malzeme seçimlerini de buna göre yaptı.Yaz sonundaki söküm sonrasında tüm bileşenleri ilgililerine teslim edecek olan Interboro, böylelikle P.S. 1'in, coğrafi olarak bağlandığı mahalle cemiyeti ile kurduğu toplumsal ilişki sağlamlaştırılmış olacak.MoMA Philip Johnson Baş Küratörü Barry Bergdoll,
12. senesindeki ödül programının galibini, "Brooklyn'li bu firmanın alameti farikaları, yalın malzemeler ile mekanı, hassas ve samimi bir oturma odasına dönüştürmek" sözleri ile tanımladı. Bergdoll sözlerine şöyle devam etti: "Interboro, bilindik malzemeler ile zarif ve yapmacıklıktan uzak mekanlar yaratmak ile ilgileniyor. İşleri hem belli bir alçakgönüllülük hem de sadakat içeriyor –ki bu, şehrin son senelerde sıklıkla ortaya koyduğu lüks ve kompleks bilgisayar güdümlü form furyası ile tamamen tezat oluşturuyor."


Roma MAXXI avlusunda stARTT'ın gerçekleştireceği "WHATAMI" başlıklı yerleştirme.

MoMA ve P.S. 1'ın 2011 yılındaki bir diğer sürprizi de, "Genç Mimarlar Programı"nın ilk kez uluslararası arenaya açılması oldu. Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi MAXXI ile ortak yürütülen bir program üzerinden, bu kez Roma'da konumlanan müzenin meydanında gerçekleştirilecek bir yerleştirmenin arayışına çıkıldı. Programın Avrupa ayağının galibi olarak MAXXI'nin kamusal giriş alanında yenilikçi bir etkinlik mekanı yaratacak olan stARTT ile Interboro'nun yerleştirmeleri, Haziran ayı itibariyle eş zamanlı olarak New Yorklu ve Romalıların kullanımına açılacak.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları