Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Nervi'nin Torino'daki Sarayı Yangına Teslim Oldu

mimarizm.com / 24 Ağustos 2015


Yirminci yüzyılın çığır açan binalarında imzası olan ünlü inşaat mühendisi Pier Luigi Nervi'nin Torino'daki simge yapısı Palazzo del Lavoro, 20 Ağustos 2015 tarihinde meydana gelen yangına teslim oldu. Yapı, Palazzo Nervi (Nervi Sarayı) olarak da anılıyordu.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Torino'da gerçekleştirilen Italia'61 uluslararası sergisi için inşa edilen ve 2009'dan bu yana atıl durumda olan sergi sarayında yenileme çalışmaları yürütülüyordu. 

La Stampa'nın habere göre, büyük olasılıkla kundaklama sonucu çıkan yangın ikinci katta başladı. Hasarın büyüklüğü ise henüz açıklanmadı. Benzer bir olay birkaç ay önce yaşanmış ancak alevler kısa sürede kontrol altına alınmıştı.lastampa.it


Yarışmada birinci gelmişti

1959'da açılan yarışmada birinci gelen Nervi, projesini 1961 yılında tamamlamıştı. Toplam 8.000 m2'lik sergi alanına sahip yapı, EXPO sonrasında teknik okula dönüşebilecek şekilde tasarlandı ve 18 aydan kısa sürede inşa edildi.  


italia61.it

*

1961 yılındaki açılıştan az sonra...


© Associazione PLN Pier Luigi Nervi

*

Cam kaplı yapı, strüktürel anlamda birbirinden bağımsız çalışan 16 çelik çatılı bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin her birini, 20 metrelik beton kolonlara bağlanan ışınsal kollar taşıyor.   


italia61.it


© Mario Carrieri

*

Pierluigi Nervi'nin 1959-1961 yılları arasında Giò Ponti ve Gino Covre ile birlikte inşa ettiği Palazzo del Lavoro, anıtsal heybetiyle İtalyan mühendisin başyapıtları arasında yer alıyordu.© Roberto Conte, Il Conte Photography (2014)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları