Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Murat Tabanlıoğlu Yürütücülüğünde Bilgi Üniversitesi Öğrencileri'nden Hamburg'a Kentsel Dönüşüm Önerisi

mimarizm.com / 13 Ekim 2010


HafenCity Universität Hamburg
(HCU) tarafından düzenlenen "ARTandCITY Festival - Uluslararası Mimari Tasarım Atölyesi", sekiz farklı ülkeden üniversiteleri temsil eden grupları bir araya getirdi. Dokuz gün boyunca "Liman Şehri" Hamburg üzerine odaklanan genç tasarımcılar arasında, İstanbul'u temsilen programa davet edilen Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yüksek Lisans öğrencileri de hazır bulundu.Çalışma alanında konumlanan depolar ve eski gar binasının mevcut durumu.

Hamburg şehrinin markası "Hafen City" planlamasına esin kaynağı ve gündemdeki değişim programlarına itici bir güç oluşturacağı öngörülen "ARTandCITY Festival - Uluslararası Mimari Tasarım Atölyesi" boyunca kentsel planlama, peyzaj mimarlığı ve mimarlık üretimleri bir arada ele alındı.


Bilgi Üniversitesi işleyiş şeması önerisi

Barcelona, Limerick, Sheffield, Stockholm, Oxford, Okinawa ve Hamburg kentlerinden üniversitelerin de katıldığı "workshop"ta, eski liman bölgesinde öngörülen kentsel değişim programına farklı bir bakış açısı getiren ve kentin var olan farklı katmanlarını fiziksel ve sosyal anlamda kesiştiren tasarımlarıyla İstanbul ekibi dikkati çekti.


Bilgi Üniversitesi'nin atölye kapsamında hazırladığı vaziyet planı

Bilgi Üniversiteli 14 genç mimardan oluşan ve yürütücülüğünü Murat Tabanlıoğlu'nun, asistanlığını ise Mimar Meral Yılmaz'ın üstlendiği ekip, var olan katmanları vurgulayarak su (Liman ve Elbe Nehri bağlantısı), yeşil (yeni masterplan çerçevesinde yer alan park ve peyzaj alanları) ile eski ve yeni demiryolu gibi unsurları canlandırarak zenginleştirmeye çalıştı.
Merkezi bağlantıların, kullanılmayan depoların kültür-sanat ve yaşam merkezlerine dönüşümüyle kurulduğu projede, kentin kaybolan bağları ve farklılıkları, geçişken bir tavırla bir araya getirilerek yeniden kurgulandı. "Segmentasyon"un kent kurgusunda birbirine değmeyen bölünmeler yarattığı şehirde, daha esnek bir kent düzenlemesi ve yaşam biçimi anlayışıyla var olan izler korundu ve çağdaş karma projeler tasarlandı.
Bilgi Üniversitesi'nin kültür merkezi, rekreasyon alanı ve anıt park önerileri

İstanbul ekibine ait tasarımın ikinci seçildiği atölye sonucunda İngiltere, Sheffield, School of Architecture, University of Sheffield ve İrlanda, Limerick, University of Limerick ortak birincilik elde ettiler.

Atölyede yer alan Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı öğrencileri sırasıyla şöyle: Can Demir, Elçin Alpar, Filiz Şahin, Müge Yalçın, Nazlı Öncel, Nazlı Tümerdem, Ramadan Atasayan, Selin Babayiğit, Ayışığı Satıkbuğra, Esra Demirtaş, Işık Özge Özbek, İlker İğdeli, Özge Açık."ARTandCITY Festival" atölye çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları