Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mumbai'de Taksiler Hareketli Sanat Galerilerine Dönüştü

Gizem ŞAHİN / 06 Ağustos 2015


Sanket Avlani'nin kurucusu olduğu Taxi Fabric projesi, Mumbai'nin taksilerini sürücüler ve kullanıcılar için eğlenceli hale getirirken ayrıca yerel tasarımcılara işlerini sergileyebilecekleri yeni bir alan sunuyor.

Bir taksiye bindiğinizde pencereniz dışında akıp giden şehirden başka pek de ilginizi çekecek bir şey bulamazsınız. Ancak Mumbai'de bir grafik tasarımcı, taksileri yerel tasarımcıların tuvaline dönüştürerek bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor.Sanket Avlani'nin kurucusu olduğu Taxi Fabric şimdiden şehrin 50 binden fazla olan taksi ağında yer alan yedi tanesini sanat eserine dönüştürmüş bile. Her taksinin içi, tavandan kapılara ve koltuklara kadar özel olarak Mumbaili tasarımcılar tarafından Hindistan'nın en kalabalık şehri yani Mumbai'nin kendisi ilham alınarak tasarlanmış.
Pavithra Dikshit'in parlak yeşil arkaplanın üzerinde yasemin çiçeklerinden, limonlardan oluşan Urban Garden tasarımı, Mumbai'nin gittikçe yok olan yeşil alanlarına dikkat çekiyor. Diğer taksi tasarımları da Mumbai'nin günlük yaşamında karşılaşabileceğiniz iş adamlarından, çocuklardan, sebze satıcılarından ve hatta taksicilerin kendi yaşamlarından izler taşıyor.Mumbai'nin görece küçük bir sanat topluluğuna sahip olduğunu söyleyen Avlani, yapılan işlere gösterilen takdirin ise daha da az olduğunu belirtiyor. Avlani'ye göre halk arasında tasarım konusunda bir tartışma, bir duyarlılık başlatmak için şehrin her yanındaki ikonik siyah-beyaz taksiler en uygun ortamı oluşturuyor.Taksilerin iç mekanını dekore etmek aslında çok yeni bir konsept değil. Çoğu zaman taksiciler, günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri taksileri kendi zevklerine göre modifiye edebiliyor. Ancak genellikle klasik renklerin ve piyasada var olan kumaşların kullanıldığı taksilerde parlak maviler, pembeler, canlı yeşil tonlar görmek pek mümkün değil.
Tasarımcı Dikshit'e göre yeni taksi tasarımları, her konu hakkında konuşabilen ve hatta şehir dokusunun bir uzantısı sayılabilecek taksiciler ve ziyaretçileri arasında kurulacak yeni ve canlı diyalogların da öncüsü olacak.Taxi Fabric projesinin renkli bloguna göz atmak için tıklayınız.

Bu haber citylab.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları