Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlık Öğrencilerinden "Çok Güzel Hareketler"

mimarizm.com / 09 Mart 2010
Biri İstanbul'da diğeri ise Kore'de düzenlenen iki uluslararası yarışmanın sonuçları, Türk mimar ve mimarlık öğrencilerinin başarılarını ortaya koydu. 2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr'un ortak projesi olarak hayata geçirilen "Temporary City Istanbul" başlıklı yarışmadan, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden öğrenci grupları birincilik ve mansiyon ödülleri ile dönerken, "Kore Gadeokdo Adası Uluslararası Kentsel Tasarım Proje Yarışması"nda yine Bilgili öğrenciler mansiyon sahibi oldular.

"Geçici Kentler-2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesi, uluslararası atölye çalışmalarıyla üç kentin -2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr'un- öğrencilerini bir araya getirmişti. Projenin İstanbul ayağı için düzenlenen sınırlı yarışma ise, Türk mimarların başarılarına sahne oldu.


Birincilik Ödülü: "Floating Surfaces"

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın 2010'un yaz aylarında birçok etkinlik planladığı Haliç Tersanesi'nin proje alanı olarak seçildiği yarışmada, öğrencilerden bu etkinlikleri göz önünde bulundurarak geçici bir müdahale tasarlamaları istenmişti.

Değerlendirmesi 1 Mart'ta gerçekleştirilen yarışmada seçici kurul başkanlığını Murat Tabanlıoğlu üstlendi. Cem İlhan, İclal Dinçer, Mehmet Kütükçüoğlu, Tamàs Szalay (Pècs 2010), Ulrike Rose (Ruhr 2010) ve Yiğit Evren'in jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmanın başlıca değerlendirme kriterleri ise uygulanabilirlik ve 70.000 TL'lik bütçe kısıtı olarak öne çıktı.


Mansiyon: "dockspark010"

Birincilik ödülünü "Floating Surfaces" isimli proje ile Ceyda Cihangir (İstanbul Bilgi Üniversitesi), Duygu Kirişoğlu (Yıldız Teknik Üniversitesi), Fazıl Efe İlgen (İstanbul Bilgi Üniversitesi) ve Müge Yorgancı'dan (Yıldız Teknik Üniversitesi) oluşan ekibin aldığı yarışmanın mansiyona layık görülen projesi ise Alper Çakıroğlu (Yıldız Teknik Üniversitesi), Emre Kovankaya (Yıldız Teknik Üniversitesi) ve Serkan Sınmaz'ın (Yıldız Teknik Üniversitesi) "dockspark010" isimli önerisi oldu.


Mansiyon: "dockspark010"

Diğer bir başarı haberi ise "Kore Gadeokdo Adası Uluslararası Kentsel Tasarım Proje Yarışması"nın sonuçlarından geldi. Busan Metropolitan Alanı'nın Gangseo-Gu bölgesinde gerçekleştirilecek olan, bölgenin ekonomik canlılığını arttırmaya ve sürdürülebilir uluslararası bir ticaret merkezine dönüştürülmesine yönelik kentsel tasarım şemalarının beklendiği yarışmada dağıtılan beş mansiyondan birine, Türkiye'den katılan ekip layık görüldü. Toplamda 19 farklı ülkeden 66 başvurunun yapıldığı yarışmadan, "Nakdong Eco Harbor New Identity of West Busan: Gadeokdo Island Coastal Gateway" isimli proje ile Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı yürütücülerinden Cem Çelik ve öğrenciler Ramadan Atasayan, Elvin Erkut, Ata Kurt, Nazlı Tümerdem 'in oluşturduğu ekip mansiyon ile döndü.

Ekibe 16 Mart'ta düzenlenecek tören ile ödülleri takdim edilecek.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin