Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlık Eleştirmeni Alan Colquhoun Yaşama Veda Etti

mimarizm.com / Amber EROYAN / 19 Aralık 2012

Ünlü mimar ve eğitimci Alan Colquhoun 91 yaşında hayata veda etti.

Mimarlık kuramının güçlü seslerinden Alan Colquhoun (1921-2012) geçtiğimiz hafta Londra'da hayata gözlerini yumdu.

Gerek uygulamaları gerekse yazıları ile mimarlık mesleğinin gelişimine önemli katkılarda bulunan Colquhoun, profesyonel yaşamına, akranları James Stirling ve Alison - Peter Smithson çifti ile birlikte Londra Kent Konseyi'nde başladı.

1950'lerdeki çalışmalarını Lyons Israel Ellis ile birlikte yürüten Colquhoun, 1961 yılında John Miller ortaklığında Colquhoun & Miller'ı kurdu. 1990'a kadar süren ortaklık, Whitechapel Art Gallery'nin yeni sergileme alanları dahil pek çok önemli projeye imza attı.

Mesleki uygulamalar ile akademik hayatı bir arada yürüten Alan Colquhoun, 1950'lerden 1960'ların sonuna kadar Architectural Association'da; 1970'lerin ortalarında ise Polytechnic of Central London'da dersler verdi.

Ünlü mimarlık kuramcıları Colin Rowe ve Kenneth Frampton'ın temelini attıkları mimarlık geleneğini takip eden Colquhoun, 1978 yılında ABD'ye giderek akademik hayatına Princeton Ünivesitesi'nde devam etti.


Mimarlık kuramının aykırı kalemi

Pek çok makale ve kitap kaleme alan mimarlık eleştirmeni Colquhoun, özellikle, Richard Rogers ve Renzo Piano'nun ikonik yapısı Centre Pompidou hakkında kaleme aldığı yazı ile, dönemin mimarlık camiasında egemen olan görüşe ters düşmüştü.   

Kuramsal çalışmalarını sonraki yıllarda da titizlikle sürdüren Colquhoun, "Essays in Architectural Criticism and Modernity" ve "Classical Tradition" kitaplarıyla mimarlık literatüründe kalıcı bir yer edindi. Ünlü eleştirmenin kaleme aldığı son eser, "Modern Architecture" , 2002 yılında yayımlandı.

Kitapları pek çok dile çevrilen Colquhoun'un, 1962 - 1979 yılları arasında mimarlığın kendini sorguladığı uluslararası ortamı yansıtan ilginç konuları bir araya getiren "Mimari Eleştiri Yazıları" adlı kitabı, Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı tarafından Ali Cengizkan'ın tercümesiyle Türkçe'ye kazandırılmıştı.


Bu haber,
bdonline.co.uk ve archdaily.com'dan derlenmiştir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin