Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlık Cep Sözlüğü'nün Geliştirilmiş İkinci Baskısı Raflarda

mimarizm.com / 01 Ekim 2012


YEM Yayın'dan ikinci baskısı çıkan Mimarlık Cep Sözlüğü, Doğan Hasol tarafından hazırlanan ve bugüne kadar 12 baskı yapan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü'nün damıtılmış hali.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'in yayıncılık faaliyetlerini yürüten YEM Yayın tarafından çıkarılan ve Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü'nün özünün damıtılıp farklı bir anlayışla yorumlamasının bir ürünü olan Mimarlık Cep Sözlüğü 'nün güncellenerek geliştirilmiş ikinci baskısı raflardaki yerini aldı.

İlk kez 1975 yılında yayımlanan ve her baskısında içeriği yeniden gözden geçirilip genişletilerek bugüne kadar 12 baskı yapan Doğan Hasol'un hazırladığı Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü , Türkiye'de mimarlık terminolojisinin yerleşmesi ve gelişmesine yaptığı eşsiz katkıyla mimarlar için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı.

Mimari ve yapısal terimleri, yeri geldiğinde kavramsal ve tarihsel arka planlarını da vererek, somut ve yalın bir dille açıklayan sözlük; Türkiye'de doğru, tutarlı ve anlaşılır bir mimarlık dili oluşturma çabalarına öncülük ediyor.

Boyutlarıyla kolay kullanım olanağı veren sözlük, mimarlar ve mimarlık öğrencileri için olduğu kadar mimarlığa, sanata ve tasarıma ilgi duyanlarla, ilgili yakın meslek dallarında çalışanların da rahatlıkla yararlanabileceği şekilde, kapsayıcı ve yoğun bir içeriğe sahip.

Doğan Hasol tarafından içeriği titizlikle yeniden gözden geçirilen ve genişletilen Mimarlık Cep Sözlüğü, yaklaşık 3.000 maddeden oluşuyor. Sözlükte, açıklamaları desteklemek amacıyla kullanılan 400'e yakın çizim ve fotoğraf bulunuyor.


Mimarlık Cep Sözlüğü - Doğan Hasol

Geliştirilmiş 2. Baskı
Ağustos 2012, İstanbul
11x17 cm
220 sayfa, karton kapak
400'e yakın siyah-beyaz çizim ve fotoğraf
Türkçe

Mimarlık Cep Sözlüğü'nü satın almak için tıklayınız.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları