Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlığın Acı Temmuz'u: Şevki Vanlı'yı da Kaybettik

mimarizm.com / 29 Temmuz 2008

Gerçekleştirdiği yapıtlarıyla olduğu kadar, kurduğu ve kendi adını taşıyan Vakıf ile Türkiye mimarlığına gerek uygulama gerekse düşünsel anlamda çok önemli katkıları olan Şevki Vanlı'yı 28 Temmuz Pazartesi akşamı kaybettik. Vanlı için saat 10:30'da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde bir anma töreni düzenlendi. Şevki Vanlı, Kocatepe Camii'nde öğle namazını takiben kılınan cenaze namazı sonrası Yenikent - Erkeksu Köyü kabristanında toprağa verildi.

Türkiye mimarlığının önemli yapı taşlarından olan Vanlı, 1992'de "40 yıldan fazla bir süreden beri gerçekleştirdiği evrensel değerdeki yapıtlarıyla, Türkiye'de mimarlığın gelişmesine katkılarda bulunan; proje çalışmalarının yanısıra, son yıllarda kurmuş olduğu Vanli Vakfı aracılığı ile mimarlık yayınları ve konferanslarıyla ülkedeki mimarlık eğitimine katkıda bulunan, ve tüm mesleki yaşamını çağdaş mimarlığın Türkiye'de en iyi biçimde gerçekleşmesine harcamış" olduğu için Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde Sinan Ödülü'nü almaya değer bulunmuştu.

Şevki Vanlı ve Archiprix

Şevki Vanlı'nın Türk mimarlığına önemli katkılarından biri de Archiprix Türkiye grubu içinde yer alarak, Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması'nın Türkiye çapında yaygınlaşması için yoğun emek vermesi oldu. Yarışmanın iki yılda bir Ankara'da ev sahipliğini yapan Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ile birlikte 1996 yılından bu yana yarışmanın bugünkü başarılı düzeyine taşınmasında önemli bir rol üstlendi.

Şevki Vanlı

1926 yılında Konya'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nden sonra girdiği Floransa Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni 24 Şubat 1954'te doktora düzeyinde tamamladı. Öğrenciliğinde okul dışında Michelucci, içinde ise Detti ve Ricci ile yakınlık kurdu. Değişik yayınlarda düşün yaşamına katkıda bulundu. Şevki Vanlı, çalışmalarından ötürü Mimarlar Odası tarafından ödüllendirilen ilk mimarlardan oldu. 1950'li yıllarda Forum dergisinde yazmaya başladı, elli yılda yüzlerce kısa yazı ve beş kitap yayımladı. 1969-1975 yılları arasında Türkiye'deki ilk uydu-kent denemesi olan OR-AN'ı başlattı. 1977'de Yaprak yayınları tarafından "Proje Uygulama- Mimarlık Çalışmaları" kitabı, 2002'de Mimarlar Derneği 1927 tarafından "Düşünceler ve Tasarımlar" kitabı yayımlandı. 1986'da, mimarlık eğitiminin okul sonrası süregittiği inancına hizmet amacıyla kendi adına bir Mimarlık Vakfı kurdu. Yayınlara başladı. 2006'da "Mimariden Konuşmak, Bilinmek İstenmeyen 20. Yüzyıl Türk Mimarlığı, Eleştirel Bakış " kitabını yayımladı. Şevki Vanlı 1954'den beri Uygulamacı Mimar olarak çalışmakta olup,100'ü aşkın çeşitli uygulanmış projesi vardır.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları