Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlar Odası Karaköy Hizmet Binası Açılışında "Eski Simalar" Vardı

E. Seda KAYIM / 30 Aralık 2009


TMMOB Mimarlar Odası
'nın Kemankeş Caddesi'ndeki yeni adresi, dün akşam (29 Aralık 2009) gerçekleştirilen açılış töreni ve yeni yıl partisi ile mimarlara tanıtıldı. Her kesimden mimarın yoğun bir katılım gösterdiği gözlemlenen törenin sürprizi ise, Oda'nın yaşayan en eski üyelerinden Aydın Boysan, Maruf Önal ve Hande Suher'in yaptığı konuşmalar oldu. Oda, yaklaşık bir sene süren yenileme çalışmalarının ardından geçtiğimiz hafta Karaköy'de konumlanan yeni binasında faaliyete geçmişti.Törende ilk olarak söz alan isim, Mimarlar Odası 3 No'lu üyesi Maruf Önal'dı. Önal, yeni hizmet binasını görmekten ve açılışını yapıyor olmaktan duyduğu onur ve mutluluğu katılımcılar ile paylaştı. Aynı zamanda Oda'nın kurucularından olan Önal, kendisinin kayıt olan ilk üç üye arasında yer alma hikayesini paylaştı.Önal'ın ardından söz alan Mimarlar Odası 36 no'lu üyesi Aydın Boysan ise esprili sohbeti ile katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Mimar olmaktan her zaman onur duyduğunu söyleyen Boysan, "Bakın, gönyemi hala cebimde taşırım" diyerek salonu kahkahalara boğdu. Boysan, 20-30 sene sonra da kendinde bugünkü gücü bulup tüm mimarlarla buluşabilmeyi ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

Mimarlar Odası 76 no'lu üyesi Hande Suher ise, "Burada Maruf ve Aydın Hoca'nın arasında ne işin var diyebilirsiniz. Ancak ben de ilk kadın mimarlardan, hatta ilk 100 üye içinden bir isim olarak kadın mimarların sesini duyurmaya geldim!" diyerek alkış topladı. Çok duygulandığı gözlerden kaçmayan Suher, Mimarlar Odası'nın inandığı tek kamu kuruluşu olduğunu da vurguladı.Oda'nın emektarlarının ardından söz alan Mimarlar Odası Genel Başkanı Bülend Tuna, 1954 yılında kurumu kuranların hala aralarında olmasının kendilerine umut verdiğini dile getirdi. İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu ise, Aydın Boysan'ın 1976 yılında kendisi ile aynı pozisyonda görev yapıyor olduğunu hatırlatarak, Oda'nın başarısının bu birikimin kendilerine ulaşmasından kaynaklandığını belirtti. Tuna ve Muhçu, artık hayatta olmayan mimarlara rahmet, kalanlara da uzun ömür ve herkese yeni yıl dileklerini ilettiler.

Mimarlar Odası Karaköy Hizmet Binası'na aktarılan birimlerden Üye ve Üyelik İşlemleri, Mesleki Denetim ve Muhasebe, 21 Aralık 2009 tarihi itibariyle faaliyete geçmişti. Yine Karaköy'e aktartılan kütüphane ise, 04 Ocak 2010'da hizmete açılacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları