Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

mimarizm.com Okurları Bill Gates'i Dinlemiyor

mimarizm.com / 11 Şubat 2009


mimarizm.com'un Ocak ayı anketi sonuçlandı. "Küresel kent yarışında ön sıralara geçebilmek için İstanbul'un kimliği nasıl tanımlanmalıdır?" sorusunu cevaplayan mimarizm.com okurları , İstanbul'un bir teknokent olmasını istemiyor. "Bill Gates'in İstanbul'a silikon vadisi kurma önerisi dinlenmeli; İstanbul bir teknokent olmalıdır" önerisi mimarizm.com okurlarından "hiç" oy alamazken, okur İstanbul'un hem kongre ve turizm kenti, hem finans kenti, hem de teknokent olduğu takdirde küresel yarışta öne geçebileceğini düşünüyor.

2008'in sonlarına doğru Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelen Bill Gates, Erdoğan'a teknopark konusundaki çalışmaların ne durumda olduğunu sormuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un en önemli vizyon projelerinden birisi olarak tanımladığı Silikon Vadisi için 2006 yılında, Gates'in İstanbul'a silikon vadesi kurma önerisi üzerine çalışmalara başlamıştı.

Gates, Ümraniye'de kurulacak olan silikon vadisinin ilk yatırımcısı olacak.

mimarizm.com okuru ne düşünüyor?

mimarizm.com okurlarının % 39,22'si İstanbul'un hem kongre ve turizm kenti, hem finans kenti, hem de teknokent olduğu takdirde küresel yarışta öne geçebileceğini söylerken, %29,41 'i ise sanayinin dışlanarak İstanbul'un bir kongre, turizm ve kültür kenti haline getirilmesi gerektiği yolunda oy kullandı.

"Sanayi İstanbul'dan dışlanmamalı, aksine kent gelişimiyle uyumlu biçimde yatırımlar arttırılmalıdır" diyen okurların oranı %3,92 olarak belirlenirken, "İstanbul bir finans kenti haline getirilmelidir" şeklinde yorum yapan okur oranı %1,96 oldu.

"Bill Gates'in İstanbul'a silikon vadisi kurma önerisi dinlenmeli; İstanbul bir teknokent olmalıdır" önerisine sıcak bakmayarak, bu öneriyi hiç oylamayan mimarizm.com okurlarının %25.49 'u ise "İstanbul, bu yarışı derhal terk etmelidir" dedi.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları