Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Metin Erözü'nü Kaybettik

mimarizm.com / 18 Kasım 2011

13 Kasım'da aramızdan ayrılan mimar Ahmet Metin Erözü'nün cenazesi, 15 Kasım 2011 Salı günü öğle namazının ardından Karacaahmet  Şakirin Camii'nden kaldırıldı.

1959 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 1966 yılına kadar mesleki çalışmalarını Almanya Nürnberg'de sürdüren Ahmet Metin Erözü, yurda döndükten sonra Erözü Mimarlık'ı kurmuş ve Talya Oteli, Bozöyük Halıser Fabrikası, Etiler Alkent - Bahçe Şehir gibi önemli projelere imza atmıştı.

Başta Erözü'nün ailesi ve yakınları olmak üzere tüm mimarlık camiasına başsağlığı diliyoruz.

 

Ahmet Metin Erözü Hakkında

03.10.1935'te Ankara'da dünyaya gelen Ahmet Metin Erözü, ilk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1953 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde öğrenime başlayan Erözü; Paul Bonatz, Mukbil Gökdoğan, Kemali Söylemezoğlu, Kemal Ahmet Aru, Emin Onat ve Rolf Gutbrot gibi profesörlerden proje dersi aldı.

1959'da diploma çalışmasını başarıyla tamamlayan Ahmet Metin Erözü, aynı yıl, öğrenciliği zamanında staj yaptığı Nürnberg'teki W. Schlegtendal Mimarlık Bürosu tarafından davet edildi. 1961 yılına kadar bu büroda tasarımcı mimar olarak çeşitli yarışmalara katıldı ve pek çok büyük ölçekli projede yer aldı.

1961 yılında diğer bir Nürnbergli büro olan Harald Loebermann'a geçerek yine tasarımcı mimar olarak 1966 yılına kadar çalışmalarını burada sürdürdü.

İki yıllık askerlik hizmeti süresince Batı Bölge İnşaat Emlak Dairesi'nde çeşitli tarihi kışlaların onarım ve tamirat projeleri ile bunlara yapılan ek binaların projelendirilmesini yönetti.

1969 yılında Antalya'da yapılması tasarlanan Tataş'a (Türk Alman Turizm A.Ş.) ait 1000 yataklı tatil köyü ile 300 yataklı Antalya (Talya) Oteli'nin etüd ve projelerini hazırlamak üzere tekrar Nürnberg'e gitti. 1970 yılında adı geçen projelerin uygulama ve detay projelerini yapmak üzere yurda döndü.

1970 yılından bu yana serbest mimar olarak çalışan Erözü, birçok yurt içi ve yurt dışı mimari proje yarışmasında dereceler aldı.

Erözü'nün üstlendiği projeler arasında; Talya Oteli, Bozöyük Halıser Fabrikası, Alkent - Bahçe Şehir - Etiler, Milli Reasürans'a ait Nişantaşı Kat Otoparkı ve Çarşı Binası ile Borusan Oto Import Center binasına ait projeler yer alıyor.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Cavit Öner 2 yıl önce Metin beyin Antalya Talya Oteli Mimari Projesini 1973-1975 tarihleri arasında uygulamıştım. Bu gün bir nedenle hatırladım Allahtan rahmet diliyorum.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları