Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Meinhard von Gerkan'dan Mimarlığın Malzemesi, Mimarlığın Coğrafyası

E. Seda Kayım / 18 Nisan 2008

E.C.A ve Serel'in üreticisi Elginkan Grubu'nun sponsorluğunda düzenlenen Meinhard von Gerkan Arkimeet konferansı, Harbiye Askeri Müzesi'nde gerçekleştirildi. GMP Architekten olarak 40 yılı aşkın mimarlık tecrübelerinden kesitler sunan Alman mimar, aynı zamanda büronun tasarım felsefesi ve mimarlığa yaklaşım pratiklerini seyircilerle paylaştı. Von Gerkan'ın sunum boyunca oldukça keyifli olduğu gözlenirken, kendini ve mimarlığını ana dili olan Almanca'da ifade etme fırsatını bulduğu için büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

 

Türkiye'de yaptıkları işlerle sunuma başlayan von Gerkan, Ankara Sheraton Otel ve Belek'te konumlanan Calista Otel projelerini anlattı ve Türkiye'nin doğal çevre özelliklerinden övgü dolu sözlerle bahsetti. "Açık ve serbest alanlarıyla tam bir tatil merkezi" olarak nitelendirdiği Calista Otel Belek projesinde ana tasarım yöneliminin, bölgenin zengin yeşil dokusundan maksimum düzeyde faydalanmak ve onu ortaya çıkarmak olduğunu belirten von Gerkan, yaklaşık 20 yıllık Sheraton Otel'in de yenilenme sürecinde olduğunu aktardı.

 

Gerkan, Marg und Partner'in tasarımlarında gözetilen temel prensiplerden söz eden von Gerkan, yalınlık, strüktürel uygunluk ve ortak yaşam olarak nitelendirdiği bu parametreler üzerinden proje örnekleri aktararak devam ettiği sunumunda, Çin ve Almanya odaklı mimari üretimlerine dair çok sayıda görsel ve bilgi paylaştı. Yalınlık için bir yumurtayı, stürktürel uygunluk için ise bir kristali örnek gösteren von Gerkan'ın sunumda kullandığı slaytların yer yer karışık olması ve en başta son derece detaylandırdığı anlatısının zaman sıkıntısı nedeniyle hızlanması, sunumun bir miktar hedefinden şaşmasına neden olduğu izlenimini yarattı. Bu nedenle en başta dört prensipten söz edeceğini belirten von Gerkan, ancak üç temel tasarım prensibine yer verebildi.

 

Aralarında katlı otoparktan kongre merkezine, gözetleme kulesinden müzeye çok çeşitli işlevde projenin bulunduğu seçki, mimarın işlev ve malzeme bazlı mimari üretimine dair önemli ipuçları verdi. Her daim keskin ve modern bir mimari dilin peşinde olduklarını ifade eden von Gerkan, özellikle Çin'de gerçekleştirdikleri projelerinde yerel mimari geleneklerden beslenen ve tropik iklim koşullarını veri kabul eden tasarımlar yürüttüklerini dile getirdi. Meinhard von Gerkan, Pekin üzerinden metropol okumalarına dair ipuçlarını da sunumuna dahil etti.

 

Von Gerkan, GMP Architekten'ın Braunschweig Teknoloji Enstitüsü, Pekin CYTS Kulesi, Leipzig ve Rimini Yeni Fuar Alanı ve Berlin Olimpiyat Stadyumu'nun aralarında bulunduğu proje seçkisinde, kendine ait evi ve büronun ününü borçlu olduğu söylenebilecek Berlin Ana Tren Garı'na da yer verdi.

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları