Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Londra'nın Sürdürülebilir Şehircilik Laboratuvarı 'The Crystal' Açıldı

mimarizm.com / 27 Eylül 2012

Sürdürülebilir şehircilik gelişim merkezi ‘The Crystal', Siemens'in 35 milyon euroluk yatırımıyla Londra'da açtı. Kentin en yeşil binası olması amaçlanan The Crystal, politik karar mercilerini, altyapı uzmanlarını ve halkı biraraya getirerek, şehirlerin altyapısı ve geleceği ile ilgili düşünce ve uygulamaların merkezi olacak.


  Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ve Siemens AG CEO'su Peter Löscher

Londra'nın en büyük sürdürülebilir şehircilik gelişim merkezi olan kristal biçimli bina; konferans merkezi, şehircilik iletişim platformu, teknoloji ve inovasyon merkezi olarak hizmet verecek. 'Altyapı ve Şehirler' alanındaki çözümleriyle öne çıkan Siemens, şehircilik gelişim merkezlerinin ilki olan The Crystal'in ardından Şangay ve Washington'da da birer merkez açmayı planlıyor.


"The Crystal, şehirler için çözüm ortaya koyacak"

Siemens Başkanı ve CEO'su Peter Löscher , açılış töreninde yaptığı konuşmada "Dünya ekonomisinin motoru konumundaki şehirlerin çevre üzerinde çok büyük etkileri var. Gezegenimizin gelişimi, şehirlerin gelişimi ile devam edecek ya da bitecek. 'The Crystal', şehirlerin geleceğiyle ilgili pek çok çözüm ortaya koyacak" şeklinde konuştu.


  Siemens Başkanı ve CEO'su Peter Löscher

Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Altyapı ve Şehircilik Sektörü CEO'su Roland Busch ise konuşmasında, "Dünya genelindeki şehirler su kaynaklarını, enerji nakil hatlarını, taşımacılık sistemlerini ve inşa altyapılarını geliştirmeye ilişkin yatırımlar yapıyor. Sadece bizim hitap edebildiğimiz pazarın değeri ise yaklaşık 300 milyar euro. Sürdürülebilir şehircilik gelişim merkezi, bu büyüyen pazarda bize, müşterilerimizle olan diyaloğu yoğunlaştırma imkanı sunacak. 'The Crystal', sektörümüzün vitrini, iletişim noktası ve beyni konumunda." sözlerine yer verdi.

The Crystal Londra'nın en yeşil binası

Londra'daki merkez, Siemens uzmanlarına ve dışarıdan gelen profesyonellere, araştırma ve fikir alışverişi için bir platform sunuyor. - Yaklaşık 1.5 yıllık bir inşa sürecinden sonra, The Crystal, İngiltere başkentindeki en yeşil binalardan biri olma iddiasını taşıyor.

- 6300 metrekarelik alanıyla, The Crystal, enerji verimliliğinin kusursuz bir örneği konumunda. Tesis % 50 daha az enerji tüketiyor ve karşılaştırılabilecek olan diğer ofis binalarına göre % 65 daha az karbondioksit salımı yapıyor.

- Yenilenebilir enerji kaynakları, The Crystal' in ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarında devreye giriyor. Fotovoltaik sistem, yeşil elektrik üretim imkanı sunarken, yağmur suyu ise kullanım için toplanıp arıtılıyor. Enerji verimliliği yüksek binalar için yapılan BREEAM ve LEED uluslararası değerlendirmelerinde, The Crystal, en üst düzey skorlara imza atarak dünyadaki en yeşil tesislerden biri halini alacak.

- Wilkinson Eyre Architects tarafından tasarlanan bina, 270 koltuklu bir konferans salonunun yanında, kentsel sürdürülebilirlik alanında dünyanın en geniş sergisini getiriyor. - 2000 metrekarelik sergi alanına sahip The Crystal'de  şehir yaşamının iyileştirilmesine ve daha sürdürülebilir,çevre dostu hale getirilmesine ilişkin  sergiler yer alacak.

- Crystal'de, Siemens Yetkinlik Şehirleri Merkezi'nden uzmanlar, yarının şehirsel altyapıları için, teknoloji ve inovasyonla yürütülen Ar-Ge çalışmaları yürütecekler. Ek olarak, Altyapı ve Şehircilik Sektörü, Şehir Hesap Yönetici'lerini The Crystal'den yönetecek.

- Konferans merkezi, mühendisler, mimarlar, şehir plancıları ve belediye karar mercileri için bağımsız bir forum niteliğinde.

- Crystal, Newham' da, tarihi Royal Victoria Docks bölgesinde yer alıyor. Tesis, 29 Eylül'de halka açılacak.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları