Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Liman Kimliğiyle Örtüşen Öğrenci Yurdu: A'Docks

Amber EROYAN / 10 Aralık 2010
Fransa'nın meşhur liman kenti Le Havre, kent imgesine yaraşır bir öğrenci yurduna kavuştu. Yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrenciler, rıhtım bölgesinde, konteynırların bir araya getirilmesiyle oluşturulan yurtlarına yerleştiler. Mimarlar Alberto ve Charlotte Cattani, A'Docks adlı projenin, rıhtım bölgesinin dönüşümü için Le Havre belediyesi tarafından başlatılan dev projenin önemli bir öğesi olduğunu vurguluyorlar.Çelik konteynırların üst üste, yan yana yığılmasıyla meydana gelen bu yurt binası ilk bakışta ilkel bir fikir gibi gözükse de (gecekondu kelimesinin Fransızca karşılığının "bidonville" yani "bidon-şehir" ya da "teneke-şehir" olduğu düşünüldüğünde "konteynır-yurt"un bunun büyük ölçeklisi olduğu düşünülebilir), ortaya çıkan görüntü gerçekten etkileyici.Büyük çelik kasaların başrolde olduğu projede aslında, endüstri mimarisi ile kontrollü yaşam kalitesi arasında denge arayışına gidilmiş. Projeyi üstlenen Atelier Cattani Architectes, farklı hacimler kullanarak ve bazen de kaydırma yolu ile şeffaf ve hafif bir kitle yaratmayı başarmış.Konteynırların temel strüktürü konutlara baştan belli bir kimlik atfederken aynı zamanda, bütüne bakıldığında tutarlı ve şık bir görüntü oluşmasını sağlıyor. Daha önce Hollanda ve Birleşik Krallık'ta uygulanan projelerden ilham alan ve "A'Docks" adı verilen projede, kullanıcı konforuna da büyük önem verildiği belirtiliyor.
Konsepti geliştiren Alberto ve Charlotte Cattani projelerini, "Amacımız nesnenin brüt karakterini bozmadan onu, öğrencilerin günlük yaşamının parçası haline getirecek biçimde dönüştürerek, durumunu yüceltmekti" sözleriyle tanımlıyorlar. Ön cephesi boydan boya cam kaplı, çoğunlukla balkon ya da terasa sahip 24 metrekarelik konteynır stüdyoların her birinde mutfak, banyo ve çalışma odası bulunuyor.
Le Havre Üniversitesi tarafından kampüs operasyonu çerçevesinde yaygınlaştırılan proje, öğrenci konutunun birincil ihtiyaçlarına hızlı ve ekonomik bir çözüm sunuyor. Nitekim, A'Docks projesinin 5 ay (Nisan-Ağustos 2010) gibi kısa bir sürede tamamlandığı bildiriliyor.
Projenin ihalesini, müteahhit firma Vinci-GTM ile birlikte üstlenen Newden Design şirketi yetkililerinden Eric Clairefond projenin ekonomik boyutuna ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "A'Docks projesini geleneksel konut üretimiyle kıyasladığımızda, gecikme süresi yarıya inerken, maliyetin de %30 oranında düştüğünü söyleyebilirim".

Konteynırdan yapılma öğrenci konutlarının fiyatını merak edeneler için, bugüne dek kiralanan stüdyoların öğrencilere, ayda ortalama 560 TL'ye (280 Euro karşılığı) mal olduğunu ekleyelim. 

Bu haber, batiactu.com'dan derlenmiştir.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları