Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Letonya'nın Satılığa Çıkarılan "Hayalet Kent"i

E. Seda KAYIM / 09 Şubat 2010
Letonya, Sovyet döneminden kalma bir radar istasyonu çevresinde kurulu bir "hayalet kent"i 3.1 milyon Dolara Rus bir yatırımcıya sattı. "Skrunda-1" olarak bilinen ve soğuk savaş sırasında 5 bini aşkın kişinin ikamet ettiği kent, Sovyet'in parçalanması ve Rus ordusunun Letonya'dan çekilmesi ile birlikte on sene kadar önce tamamen terk edilmişti.Riga'dan 150 kilometre uzaklığında olan 45 hektarlık yerleşim, başkentte gerçekleştirilen açık arttırma sonucunda Rus merkezli Aleksejevskoje-Serviss isimli şirkete satıldı. Şehri gerçek değerinin on katına alan yatırımcının söz konusu hayalet kente dair planlarının ne olduğu ise paylaşılmadı.

Bugün yıkıntı halindeki 70 adet binayı barındıran Skrunda-1, 1980'lerde kurulmuştu. Konut blokları, bir okul, iki gece kulübü, anaokulu, barınaklar, yönetim ofisi ve bir sauna içeren şehir, Sovyet haritalarında işaretli değildi. Buraya inşa edilen iki devasa büyüklükteki radar istasyonu, uzaydaki cisimleri dinliyor ve herhangi bir Amerikan nükleer saldırısına karşı gökyüzünü gözlemliyordu. Bu nedenle gizli olan şehir, Sovyet döneminde kurulan ve aynı nitelikteki çok sayıdaki yerleşimden biriydi. Aynı sebeplerden ötürü yalnızca bir kod ada sahip olan Skrunda-1 ismi, yakınındaki bir kent ile rastgele bir rakamın birleşimden oluşuyordu.1991 yılında SSCB'nin dağılmasının ardından Letonya, Rus ordularını topraklarından çıkarmak adına tüm askeri üsleri iptal etmişti. Ancak yıllarca Moskova-Washington arasında bir tür müzakere aracı olan üs, Rus Savunma Bakanlığı tarafından uzunca bir aralıkta uyarı sistemi olarak kullanılmaya devam edilmişti.

Skrunda-1'de bulunan radar istasyonlarından 60 metrelik yüksekliğindeki "Pechora", 1995 yılında Amerikalı bir şirket tarafından bir tondan fazla dinamit kullanılarak havaya uçurulmuştu.

1998 yılında son sakinlerinin de ayrılması ile "hayalet kent"e dönüşen Skrunda-1, rekreasyonel bir bölge olarak yeniden değerlendirilmesine yönelik tüm tartışmalara rağmen dönüştürülmedi. Bu nedenle kent iki sene önce Letonya hükümeti tarafından içerisindeki bina kalıntıları ile birlikte açık arttırmaya çıkarıldı.

Bu haber, BBC News ve The Moscow Times'tan derlenmiştir.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları