Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Koruma Altındaki Şehir; Kabil

Filiz YAVUZ / 19 Haziran 2008


"Bombaların yerle bir ettiği Kabil'de insanlar, büyük bir kararlılıkla şehirlerini ve hayatlarını yenilemeye çalışıyorlar. "

Domusweb'de geçtiğimiz günlerde Kabil'deki kamusal alanlar ile ilgili bir haber yer aldı. Haber, Ekim 2007'de Kabil kentine dair bir etkinlik düzenleyen Hollandalı Archis Dergisi ve Rem Koolhaas'ın AMO grubunun temsilcilerinde oluşan "Archis RSVP Takımı" imzasıyla yayımlandı.Televizyon antenlerinin bulunduğu Kuhe Asamayi tepesindeki bir güvenlik görvlisinin yatağı.
Fotoğraf: Jeannette Gaussi


Archis RSVP Takımı'nın Kabil izlenimleri şöyle:

"Kabil umutların göze iliştiği ve olanların her köşede kendini hissettirdiği gelişmekte olan bir metropol. Bombaların yerle bir ettiği kentte insanlar, büyük bir kararlılıkla şehirlerini ve hayatlarını yenilemeye çalışıyorlar. Kabilliler eğitim, kültür ve teknoloji anlamında dünyayı yakalamaya uğraşsa da önlerinde pek çok engel var.

Kabil, kente dair çözümlerin olmadığı bir yer. Uluslararası organizasyonların güvenliğin olduğu endüstriyel komplekslerde kendini koruma hevesi,  her geçen gün yerli halkı daha çok huzursuz ediyor. Çünkü kentsel savaş, özellikle buralarda sürüyor. Kamusal alanlar, karşıt kentsel planlama ideolojisine sahip taraflarca ekonomik ve politik anlamda mücadele alanları haline dönüşüyor. Kentsel savaşın öznesi olan kamusal alan tartışması, parlamentoda ya da yerel yönetim birimlerinde sürüyor.

2007 yılının ekim ayında Kabil'de gözler Archis RSVP etkinliğine odaklanmıştı. Çünkü Kabilliler, bu etkinlik sayesinde medyasıyla, gücüyle ve güvenlik kavramıyla Batıyı inceleyebileceklerdi.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları