Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Konserve Mimarlığı Açlığı Bastırabilir mi?

Amber EROYAN / 25 Kasım 2011Açlıkla mücadele fikrinden doğan konserve yapı yarışması Canstruction, her sene olduğu gibi bu sene de yaratıcı görüntülere vesile oldu. Katılımcıları arasında Arup, Gensler, Skidmore Owings & Merrill gibi ünlü tasarım pratiklerinin yer aldığı yarışmada ipi Gensler'in tasarladığı "Loaded Dice" (Hileli Zar) göğüsledi.

Ondokuz yıldan bu yana düzenlenen konserve yapı yarışması "NYC Canstruction Competition"ın kazananları açıklandı. Manhattan, World Financial Center'da 21 Kasım'da açılışı yapılan yarışma sergisinde; son dönemin gözde çevrimiçi bilgisayar oyunlarından Angry Birds'ün çatık kaşlı kuşu ve kült giyim eşyalarından Converse All Star ayakkabının yanı sıra, geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren ünlü moda tasarımcısı Alexander McQueen'in aykırı ayakkabı tasarımı "lobster claw"a (ıstakoz kıskacı) ya da batan Titanic gemisi imgesine rastlamak mümkün.


"Hungry Birds", Ennead Architects


"High-Tops for Hunger", Thornton Tomasetti

Etkinliği takip edenler bilir ama biz yine de kısa bir hatırlatma notu geçelim. Gıda yardımı temelli bir tasarım tarışması ve sanat gösterisi olan Canstruction 'a katılan mimarlar, tasarımcılar ve mühendisler, yarışma için hazırladıkları heykelleri sadece gıda konserveleri kullanarak inşa edebiliyor.   

Toplam 26 ekibin başvurduğu Canstruction 2011'de, 100 binin üzerinde konservenin kullanıldığı kaydediliyor. Tüm bu konserveler sergi bitiminde, açlıkla mücadeleyi kendine görev edinen City Harvest adlı sivil toplum örgütüne bağışlanarak ihtiyacı olan kentlilere ulaştırılmış olacak.

Gensler ile WSP Flack + Kurtz tasarımı "Loaded Dice" (Hileli Zar) jüri tarafından birinci seçilirken, Skanska'nın "Suspending Hunger" (Askıya alınmış açlık) adlı Brooklyn Köprüsü yorumu Yapısal Yaratıcılık Ödülü'ne değer görüldü. Kazananların tam listesi şöyle: 
 

Jürinin Favorisi: "Loaded Dice" (Hileli Zar), Gensler ve WSP Flack + Kurtz Yapısal Yaratıcılık Ödülü:
"Suspending Hunger" (Askıya Alınmış Açlık), Skanska


 
En İyi Yemek Ödülü:
"Root Against Hunger"(Açlığa Karşı Gelen Kök), Dattner Architects

 

En İyi Etiket Kullanımı Ödülü: "QR-CAN: Link to Fight Hunger" (QR-CAN: Açıkla Mücadele Bağlantısı), Gruzen Samton - IBI Group
  
 
Mansiyon:"Shedding Light on Hunger" (Açlığa Işık Tutmak), Leslie E. Robertson Associates
 

Mansiyon: "NepTUNA the HippoCANpus Against Hunger", Gilsanz Murray Steficek


Amerikan Mimarlar Enstitüsü - AIA'in ilgili şubesi, Tasarım Yönetimi Derneği (SDA) ve Canstruction inisiyatifi tarafından düzenlenen yarışmanın jürisinde; WTC Anıtı'nın mimarı Michael Arad, Perkins Eastman'ın kurucu ortağı Mary-Jean Eastman ve Swanke Hayden Connell Architects yöneticilerinden Richard Hayden görev aldı.

1992 yılında SDA üyesi Cheri Melillo'nun öncülüğünde New York'ta düzenlenmeye başlayan Canstruction yarışmasını örnek alan etkinlikler bugün, dünyanın dört bir yanında 100'ün üzerinde kentte gerçekleştiriliyor. 


"TiCANic", Robert Silman Associates"Alexander McCan", Kohn Pederson Fox


Bu haber,
archrecord.construction.com ve sdanyc.org'dan derlenmiştir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları