Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kentin Görünmeyen Yüzleri...

Yasemin ŞENER / 06 Aralık 2012

Aktif Strüktürler, İstanbul Tasarım Bienali'nin teması olan 'Kusurluluk'un kavramsal çerçevesine hangi noktalardan dokunuyor?

AD: Kusurlulukla ilişkili olarak seçtiğimiz iki bölge arasında bir ying/yang durumu var. Göktürk tamamen planlanmış, aslında planlanarak hayata geçirilmiş bir bölge ve bu haliyle göreceli olarak "kusursuz" bir bölge. Aslında bir o kadar da kusurlu, tüm organizasyon bence bir facia. Burada kusurluluğun ne olduğu tartışmalı biraz. Aynı şekilde Galata bölgesi de tamamen kusurlu bir bölge. Hiçbir şekilde fonksiyonları organize edecek bir planlama yok. Onun ötesinde araçlar geçemiyor, park edemiyorsunuz... Bizim pozitif olarak değerlendirdiğimiz unsur da bu kentsel durumdu. İyi ve kötü olan aslında iç içe...

Aktif Strüktürler v1 ve v2 projeleri hem üretim süreçleri hem de izleyiciye ulaşma biçimleri ile birbirlerinden oldukça farklılaşıyor. Bu iki projeyi siz nasıl kıyaslıyorsunuz?

AD: Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde yaptığımız proje hayatın içine çok hızlı nüfus etti  ve tam da istediğimiz gibi bir sanat denemesiydi. İkinci projede ise bienal içinde olduğu ve daha özel bir seyirci grubuna hitap edeceği için daha spesifik, daha çok araştırmaya yönelik, bizim de bir şeyler öğreneceğimiz bir iş yapmak istedik. O bakımdan karşılaştırmak gerekirse Aktif Strüktürler v2 ölçek olarak daha küçük olsa da, daha derin bir işti ve arkasındaki araştırma daha büyüktü.


  Aktif Strüktürler v1 (üstte)  //  Aktif Strüktürler v2 (altta)

Aktif Strüktürler serilerinin devamı gelecek mi? Yakın gelecekte netleşmiş herhangi bir proje var mı?

AD:  Birçok projemiz var, ama hangisi önce gelecek bilmiyoruz. Los Angeles'ta bir iş yapmamız söz konusu. ETH Zürih'te bir sergimiz olabilir. Yine İstanbul'da önümüzdeki aylar için konuşulan bazı projeler var.

RA: Şu sıralar University of California, Los Angeles'ta Design Media Arts bölümünde ikinci yüksek lisansımı yapıyorum. Bu süreçte muhakkak benzer bir projeyi burada da hayal ediyoruz. Açıkçası buralarda ilgilendiğimiz alan çok fazla irdelenmemiş. Dolayısıyla birçok teklif geliyor. Yakın zamanda yeni projeler gerçekleştireceğiz.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları