Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Karayolları Arazisine Yapılacak Proje için Son Viraj

mimarizm.com / 04 Ağustos 2008

İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"nda finale kalan projeler konusunda son değerlendirmelerini yapıyor. Koruma Kurulu'na gönderilen 4 projenin arasından seçilecek olan proje sonrasında çalışmalar hız kazanacak.

Başta İstanbullular olmak üzere tüm Türkiye'nin merakla beklediği, Karayolları arazisi üzerine yapılacak olan Zorlu Center projesi, 20 Ağustos'ta toplanacak olan III Numaralı Koruma Kurulu üyelerinin nihai kararı sonucunda kamuoyuna açıklanacak.

Zorlu Gayrimenkul'ün geçen yıl haziran ayında açtığı "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"na 117 firma başvurdu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazandı. Yapılan değerlendirmede ERA Şehircilik Mimarlık Müşavirlik Ltd. Şti., Yapı Tasarım Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şti.-A.L.U.D. (Architecture, Landscape & Urban Design) Ortak Girişim Grubu, Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu ve Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd.-asp Architekten Stuttgart Ortak Girişim Grubu projeleri ile finale kaldı.

Türkiye'nin ilk karma kullanım projesiyle ‘trendsetter' olacak

Zorlu Yapı Yatırım AŞ Genel Müdürü Levent Ergül, yarışmaya ayrı ayrı projelerle katılan Emre Arolat  Mimarlık Ltd. Şti. ve Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ'nin, daha sonra projelerini birleştirme kararı aldıklarını ve işverenin de onayıyla çalışmalarını beraber yürüttüklerini söyledi.

‘2010 Avrupa Kültür Başkenti' çalışmalarına yetiştirilmesi planlanan Zorlu Center projesinde sosyal ve kültürel çalışmalar ön plana çıkıyor. Proje konferans salonları, konser salonu, müze ve kütüphane gibi sosyal ve kültürel yapıları kapsamasının yanısıra otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidansları ile Türkiye'de ilk kez beş değişik fonksiyonu içinde bulunduracak olan ‘karma kullanım' projesidir. Bu özelliğiyle gayrimenkul sektöründe ‘trendsetter' olmaya da aday. Yapımına zemin ıslahı ile başlanan projede, 2010'da sosyal ve kültürel merkez ile alışveriş merkezi, 2011 yılında ise otel, iş merkezi ve rezidans fonksiyonlarının tamamlanması planlanıyor.

Projeleri görmek için lütfen ilerleyiniz. 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları