Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Karayolları Arazisi İçin Bir Çıkmaz Daha

mimarizm.com / 10 Nisan 2009
Özelleştirilmesi ve satışı ile büyük yankı uyandıran, uzun değerlendirme süreci sonunda bir o kadar tartışmalı yarışmasının sonuçları açıklanan, ancak 2010 yılına yetiştirilmesi planlanırken hiçbir somut adım atılamayan Karayolları arazisinde bir çıkmaza daha girildi. Danıştay 6. Dairesi, Zincirlikuyu'daki Karayolları 17. Bölge Genel Müdürlüğü arsası için imar planı değişikliğini iptal etti.Zorlu Holding'in sahibi olduğu Karayolları arazisi hakkında "özelleştirmenin iptali" dahil bir dizi dava devam ederken, TMMOB Şehir Plancılar Odası tarafından açılan "imar plan değişikliğine ilişkin dava"dan ilk sonuç çıktı. Danıştay tarafından verilen iptal kararında, kanunun buraya ancak "taban alanı kat sayısı yüzde 15 ve 5 katı geçmemek şartı ile konut yapılabilmesine" izin verdiği belirtildi. Mahkemenin istediği bilirkişi raporundan da Zorlu Center gibi bir projenin "Ortaköy vadisinin, metropoliten kentsel alan ile buluştuğu taç noktasındaki tampon bölgede yer alan bir alanda" yapılmasının uygun olmayacağı görüşü çıktı.Danıştay kararında, dava konusu imar planı değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun bulunup bulunmadığının incelenmesi amacıyla yerinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldığı kaydedildi. Bilirkişi raporunda ise "Plan değişikliği ile dava konusu taşınmaz üzerinde öngörülen yapılaşma koşullarının Boğaziçi Kanunu'nun ‘etkilenme bölgesi'nde izin verdiği yapılaşma koşullarının oldukça üzerinde" olduğu savunuldu: "‘Boğaziçi Alanında ve Etkilenme Bölgesi'nde kalan bir taşınmaz üzerinde ancak "taban alanı kat sayısı yüzde 15 ve 5 katı geçmemek şartı ile" konut yapılabileceği, Boğaziçi Kanunu ile kurala bağlanmıştır. Boğaziçi Kanunu'nun bu maddesinde yer alan sınırlama, sadece konut yapımı için geçerlidir."Hürriyet Gazetesi'ne Danıştay'ın kararını değerlendiren Ahmet Zorlu, temyize gideceklerini açıklarken, "Dur-kalk ile zaman kaybetmekten" yakındı. Bugüne kadar 1 milyar 50 milyon lira harcadığını belirten Zorlu, şunları ifade etti:

"Bu karar nihai iptal anlamına gelmiyor. Bize tebliğ edilince, arazinin yeni sahibi olarak, davalı konumumuzla temyize gideceğiz. Biz parayı, bu davaları bilerek verdik."

"Müteahhit firmayı seçtik, projeyi hazırladık. Zemin ıslahı için de 250 milyon dolarlık yatırım yaptık."

"Hiç frene basmadık. Tek endişemiz "dur-kalk"lar ile İstanbul için önemli olan bu projede zaman kaybetmek. Kültür Merkezi'nin 2010'un sonuna yetiştirmek, konutları ise 2001'de tamamlamak istiyoruz."

"Olumsuz bir karar verilirse ondan sonra değerlendiririz. B planını karar verildikten sonra düşünürüz."

"Yaz döneminde nihai kararın verilmesini bekliyoruz. Projemize sonuna kadar inanıyoruz."

"73 milyon kilometrekarelik alana sadece konut yapabilirsiniz, hastane postane, okul, iş merkezi yapamazsınız deniliyor. Bu kadar büyük bir alanda bunları da yapmak lazım."Beşiktaş, Ortaköy'de bulunan 30 ada, 157 parsel nolu 96 bin 505,33 metrekare yüz ölçümlü taşınmazın satış yönetimiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale 7 Mart 2007'de yapılmıştı. Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş de, 800 milyon dolarlık rekor bir fiyat teklif ederek ihaleyi kazanmıştı. Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, burada yapacakları Zorlu Center İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılına da yetiştirmeyi hedeflemişti.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları